Siūlome visiems pedagogams registruotis Švietimo portale ir gauti net penkias nemokamas Microsoft Office 365 ProPlus licencijas ir programinę įrangą sudiegti asmeniniuose įrenginiuose.

Sportuoti sveika

Dukstynos pagrindinėje mokykloje vyko kvadrato varžybos  6-7 kl. mokiniams.

 

ARTĖJA  KALĖDOS

Diena po dienos link mūsų artėja vienos iš gražiausių metų švenčių – Kalėdos. Visi laukiame jų nekantraudami. O ypač vaikai. Miestuose įžiebiamos kalėdinės eglutės, vyksta įvairūs šventiniai renginiai. Puikiai žinome, kad švenčių laukti draugėje visuomet lengviau, nei laukti vienam. O, jei laukiant nesėdėsi užsidaręs namuose, tai dienos prabėgs dar greičiau.

Kad laukimas būtų lengvesnis, 1c ir 2c klasių mokiniai su mokytojomis Bronė ir Airūna nusprendė aplankyti sostinę Vilnių. Pasigrožėti svarbiausia šalies eglute, apsilankyti Katedroje, apžiūrėti Valdovų rūmus, Gedimino kalną ir bokštą.

Po pažintinės kelionės dalies, keliauninkai Keistuolių teatre žiūrėjo nuotaikingą spektaklį „Bambeklis bajoras“. Drauge su bajoru pasiblaškę po margą svietą, vaikai suprato, kad visur gerai, bet  namuose geriausia. Po spektaklio mažųjų laukė siurprizas – susitikimas su Kalėdų seneliu. Padovanoję jam eilėraščius ir dainą, iš senelio vaikai sulaukė saldžių dovanėlių ir pačių geriausių linkėjimų.

Grįždami į namus, mokinukai dalijosi patirtais įspūdžiais ir svajojo apie ateinančias ekskursijas, kurios praplečia vaikų akiratį, moko draugiškai ir kultūringai bendrauti tarpusavyje, suteikia daug gražių emocijų.

Mokytoja metodininkė Bronė Mickuvienė

Dovana draugams

Prasidėjęs Advento laikotarpis kviečia mus būti geresniais, draugiškesniais, atidesniais vieni kitiems. Apie tai savo klasės draugams ir norėjo papasakoti 1c klasės „Lėlių teatriuko“ būrelio mergaitės Guoda, Klaudija, Gabija, Auksė ir Karina. Mažosios artistės padovanojo jiems pasaką „Pirštinė“.

Visi gerai žinome šią pasaką apie senelio pamestą pirštinę, kurioje vėliau apsigyveno įvairūs miško žvėreliai. Visi jie norėjo turėti namus, visi stengėsi gražiai sutarti. Apie tokią draugystę ir pasakojo mergaitės.

Po spektaklio vyko jo aptarimas. Būrelio mergaitės prisiminė, kaip joms sekėsi kurti lėles, dekoracijas, veikėjų charakterius. Vaikai džiaugėsi spalvingomis lėlytėmis, nors trumpu, bet gražiu reginiu. Suprato, kad norint pasiekti gerų rezultatų, reikia įdėti daug darbo ir nepagailėti savo laiko.

Buvo smagu išgirsti, kai vaikai savo klasę  palygino su pirštine, kurioje jie stengiasi draugiškai sugyventi. Nors ir ne visuomet pasiseka, bet mes tik pirmokai ir tikime, kad tapsime gerais draugais. Šia dovana gražiai pradėjome žiemos švenčių laukimo laikotarpį.

1c klasės mokytoja metodininkė  Bronė Mickuvienė

Gyvūnų įtaka mūsų sveikatai

Paskaita 4c klasės mokiniams kas tai yra "PEDIKULIOZĖ"

„KNYGŲ KALĖDOS“

Mokyklos mažiesiems – pirmokėliams labai patinka neformaliojo ugdymo dienų veiklos. Jie jau dalyvavo Rudenėlio šventės ir stadiono atidarymo renginiuose, drauge su kitais pradinukais iš knygelių kūrė šimtuką, skirtą artėjančiam Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui.

Lapkričio 24 dieną mokykloje prasidėjo renginiai skirti „Knygų Kalėdų“ akcijai. Tą dieną visos mokyklos mokiniai skaitė padavimą apie Ukmergės vardo atsiradimą, kūrybiškumo pamoką vedė dailininkė Sigutė Ach, dalyvavo kitose pasirinktose veiklose.

Mokytojos skaitomą padavimą  apie Ukmergės vardo atsiradimą išklausė ir 1c klasės mokiniai. Kad būtų lengviau suprasti pasakojimą, prieš klausymą, išsiaiškinome nesuprantamų, negirdėtų žodžių reikšmes, prisiminėme, kokia upė teka per mūsų miestą, kur mieste yra piliakalnis, Vilkmergėlės upelis.

Po to mažieji mokinukai kartu su 1b klasės draugais ir mokytojomis išsiruošė į pirmąją savarankišką išvyką po miestą. Oras buvo puikus. Pakartoję saugaus eismo ir kultūringo elgesio taisykles, visi drauge paupiu patraukė prie piliakalnio. Pakeliui ne tik prisiminėme padavimą apie Ukmergės vardo atsiradimą, bet ir aptarėme vėlyvo rudens požymius.

Šiek tiek nusivylę, kad dar negalima saugiai užlipti ant piliakalnio, pasidžiaugėme, kad Ukmergė kaip ir Vilnius turi piliakalnį vidury miesto, kad jis didelis ir gražus. O po to mokytojos pasiūlė vaikams idėją – pasivaikščioti Vilkmergėlės pakrantėmis, nes ne visi tą upeliuką gerai žino. Kad nebūtų taip nuobodu, nusprendėme suskaičiuoti visus tiltus ir tiltelius per Vilkmergėlę. Žinoma, nukeliauti iki upeliuko ištakų  nepakako laiko ir  jėgų, bet suskaičiavome ir pamatėme šešis tiltus.

Išvyka vaikai liko labai patenkinti. Džiaugėsi savo atradimais, didžiavosi savarankiškumu, nes keliavo be tėvelių. Grįžę aptarėme savo įspūdžius, piešėme piešinėlius. Dabar visi su nekantrumu laukiame kalėdinės išvykos į Vilnių.

1c klasės mokytoja metodininkė Bronė Mickuvienė

8b išvyka į darbo biržą

Lapkričio 22 dieną 8b klasės mokiniai su auklėtoja Neringa Džiovaliene dalyvavo Jaunimo darbo centro renginyje protų mūšis „Pažink profesijas“. Mokiniai susipažino su situacija darbo rinkoje, profesinės karjeros galimybėmis, sužinojo, kaip svarbu planuoti savo karjerą, kokios šiuo metu paklausios profesijos darbo rinkoje .

,,Knygų Kalėdas” pradėjome kartu su dailininke Sigute Ach!

Visa informacija apie akciją: www.knygukaledos.lt

Iš Šiaurės, bet visada labai šilta ir laukiama

Kiekvienais metais Šiaurės šalių bibliotekų savaitė tokia pati ir vis kitokia. Tokia pati, nes atkeliauja iš Šiaurės ir visus pakviečia skaityti kartu, o kitokia todėl, kad pasiūloma vis įdomesnė tema. Šių metų tema – Šiaurės salos. Salos yra populiarus motyvas Šiaurės šalių literatūroje. Patys jauniausi savaitės dalyviai klausėsi ištraukos iš suomių rašytojo ir dailininko Mauri Kunno knygos „Lobių sala“. Tai nuotaikingas garsios Roberto Luiso Stivensono istorijos apie jūrų piratus perpasakojimas. Knygos personažai keliauja į Kaulų salą ieškoti paslėpto lobio...

Šiaurės šalių bibliotekų savaitė mūsų mokykloje labai populiari ir bibliotekoje vyko jau tryliktą kartą.

Respublikinėje pradinių klasių mokinių ir mokytojų konferencijoje

,,Eksperimentai  kiekvienai dienai”

 

Lapkričio 17d. jaunieji gamtos mylėtojai kartu su savo mokytojomis rinkosi į Ukmergės Technologijų ir verslo mokyklą, kur vyko respublikinė pradinių klasių mokinių ir mokytojų konferencija ,,Eksperimentai  kiekvienai dienai”.

Gausiame dalyvių būryje savo patyrimu dalijosi ir Ukmergės Dukstynos pagrindinės mokyklos 4 b ir 4 c klasių mokiniai – Viktorija Filačiovaitė, Augustė Navickaitė, Kamilė Petrauskaitė ir Vėjas Pranculevičius. Mokinius ruošė mokytojos Rita Gelūnienė ir Žydra Grybienė.

Mokiniai pranešime ,,Ir mažuose atradimuose – didelis pažinimas” pristatė tyrimus ir stebėjimus, kuriuos atliko pamokose, neformaliojo ugdymo užsiėmimuose, gamtoje bei namuose.

Konferencijoje įgijome daug naudingų žinių gamtotyros tema. Ypač sužavėjo jaunojo ūkininko pranešimas apie avyčių auginimą ir priežiūrą. Stebėjome drugelio metamorfozę. Sužinojome, kad ir bulves galime panaudoti namų apšvietimui. Žavėjomės gėlės mimozos reakcija į dirgiklius.

Po konferencijos nustebino kvietimas apsilankyti mokomajame baldų gamybos ceche, kur matėme kompiuterizuotas stakles, pagamintus gaminius. Susipažinome su baldininko profesija. Labai patiko linksmoji konferencijos dalis sporto salėje su krepšininkais-šokėjais Justinu ir Martyna.

Džiaugdamiesi puikiai organizuota konferencija, šiltu priėmimu, gera nuotaika, po renginio skubėjome įgytomis žiniomis pasidalinti su draugais.

Dukstynos pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytojos metodininkės

Rita Gelūnienė ir Žydra Grybienė

 

Lapkričio 20d. 5c klasės mokiniai su auklėtoja Laimute Misiūniene lankėsi Ukmergės policijos komisariate. Policijos pareigūnė Daiva Novikienė įdomiai pasakojo apie komisariato darbą, aprodė patalpas, supažindino su pareigūnų darbu ir jų poilsiu.

Lapkričio 16 dieną Dukstynos pagrindinėje mokykloje vyko paskaita "Lytinių keliu plintančios ligos" 9,10 kl. mokiniams.

Smalsių vaikų mieste

Prieš rudens atostogas Dukstynos pagrindinės mokyklos 4b ir 4c klasės mokiniai su mokytojomis Rita Gelūniene ir Žydra Grybiene vyko į Kauną. Lankėsi vieninteliame Baltijos šalyse edukaciniame pramogų centre vaikams - “Curiocity - miestas smalsiems vaikams”.

Unikalioje erdvėje mokiniai dalyvavo  pažintinėje edukacinėje programoje. Imituodami realaus gyvenimo situacijas, susipažino su gamtos reiškiniais, įvairiomis profesinėmis veiklomis, mokslo sritimis. Vieni ,,dirbo“ garso įrašų studijoje, kiti save išbandė šokių aikštelėje, susipažino su įvairiais muzikos instrumentais. Grupelei mokinių patiko veikla statybų aikštelėje. Ypatingai paklausi buvo gydytojų komanda, kuri suteikė pirmąją pagalbą ligoniui, rūpinosi jo sveikata. Drąsesni mokiniai išbandė ugniagesio profesiją. Daug įdomios patirties pasisėmė detektyvų kambaryje. Išbandė metalo detektorių, mokėsi atpažinti nusikaltėlio paliktus pėdsakus. Mylintys mokslą plačiau susipažino su gamtos reiškiniais ir dangaus kūnais. Mergaitės skaniais patiekalais vaišino kavinės lankytojus.

Daugiau sužinoję ir realiai išbandę pasirinktas profesijas, pažiūrėję nuotaikingą filmą, mokiniai dar ilgai dalinosi patirtais įspūdžiai ir emocijomis.

Pradinių klasių mokytojos Rita Gelūnienė ir Žydra Grybienė

Edukacinė - pažintinė kelionė

2 a ir 3 b kl. mokiniai vyko į Kauną edukacinę-pažintinę  kelionę. Apsilankė CurioCity, didžiausiame Lietuvoje vaikų edukaciniame pramogų centre. Vaikus labai sužavėjo  planetariumas, jautėsi lyg erdvėlaiviu kiltų į kosmosą. Vieni mokėsi statyti namą, kiti kasti žvyrą ekskavatoriumi,  nusileisti gaisrininkų stulpu. Mėgstantys muziką užsibuvo radijo laidų įrašų studijoje, galėjo groti ir kurti muziką įvairiais instrumentais. O besidomintys žmogaus kūno sandara ir sveikata tapo tikrais gydytojais: apsirengę baltus chalatus greitosios pagalbos automobilyje darė elektros šoką, statė lašinę ir kt. Skaniai papietavę palikome šį smalsių vaikų miestą.

Pilni įspūdžių vykome į Vaikų lieratūros muziejų.Ten mūsų  laukė ant židinio įsitaisęs arklys Dominykas, raganėlė  Džilda,  Agė Melagė ir kt.  Atsidarius paslaptingiems vartams mokiniai, sėdėdami ant sėdmaišių,  stebėjo pradininko J. Kaupo urbanistinę pasaką.  Veiksmas vyko  Kauno senamiestyje,  kaskart pravėrus  maketo dureles visi keliavome iš daktaro Kripštuko  namų į apleisto negyvenamo namo rūsį...  Pasaka visiems labai patiko. Prisimatavę  V. Žilinskaitės ,,Kelionės į Tandadriką“ veikėjų –kiškio Kadrilio, pingvino Tvino ir kt. drabužius,  mokiniai pavirto pasakos veikėjais . Atidžiausiai klausantys  buvo pakviesti į  kosminį laivą,  kuris skleidė garso,  šviesų ir spalvų efektus. Žinoma, prieš tai reikėjo ištarti  burtažodį ,,Tandadrika‘‘.  Manome, kad po apsilankymo muziejuje ne tik visi perskaitys V.Žilinskaitės  knygą, bet taps dar geresniais knygų bičiuliais.

Karo muziejuje  antrokų laukė edukacinė programa ,,Sudėk pergalę!‘‘, o trečiokų ,,Kaip senovėje kariauta‘‘. Trečiokai susipažino su to meto ginklais: kalaviju, ietimi, arbaletu, lanku ir kt.  Mokiniai  geriau suvokė, kaip sunku buvo kariauti su kryžiuočiais. O  labiausiai patiko, kai tapo ,,tikrais kariais‘‘-užsivilko šarvinius marškinius, užsidėjo šalmą ir dar rankoje laikė kalaviją. Nusifotografuoti norėjo visi.

Gerų emocijų, žinių  pasikrovę laimingi grįžome į namus.

 Mokytojos Daiva Glasinskienė ir Angelė Rakickienė

Paskaita "Tarp mūsų mergaičių"

Spalio 27 dieną Dukstynos pagrindinėje mokykloje vyko paskaita "Tarp mūsų mergaičių". Paskaitoje dalyvavo šeštų klasių mergaitės.

Vokiečių kalbos dienos „Ö kaip vokiškai?“

Spalio 17-20 dienomis Dukstynos pagrindinėje mokykloje vyko Vokiečių kalbos dienos „Ö kaip vokiškai?“. 6 klasių mokiniai mokėsi vokiškų dainų, paruošė stendinę medžiagą su vokiškais žodžiais ir frazėmis, kuri buvo eksponuojama mokyklos erdvėse. 7–8 klasių mokiniai dalyvavo viktorinoje „Kennst du Deutschland?“. Vokiečių kalbos dienų dalyviai gavo dovanėles, už kurias dėkojame projekto „Ö kaip vokiškai?“ iniciatoriams ir rėmėjams.

Vokiečių kalbos mokytoja metodininkė Edita Augustinienė

Paskaita narkotikai "Žmogaus organizme"

Spalio 13d Dukstynos pagrindinėje mokykloje vyko paskaita devintos ir dešimtos klasės mokiniams ką sudaro narkotikai "Žmogaus organizme"

Košės diena

Spalio 10 dieną 1b klasės mokiniai dalyvavo edukaciniame projekte ,,Košės diena 2017". Rytą pasitikome linksma mankšta ir Malsenos dovanojamais sveikais košių pusryčiais. Sveikatos priežiūros specialistė Vida Talutienė mažuosius supažindino su sveikos mitybos principais. 

Rudenėlio šventė

       Spalio 5 d. mūsų mokykloje vyravo linksma, šilta nuotaika. Į mokyklą atkeliavo rudenėlio šventė. Tą dieną klasėse vyko įvairios veiklos, kurių metu pradinukai žaidė žaidimus, dainavo daineles apie rudenį, susipažino su daržininkystės darbais, organizavo rudens gėrybių parodėlę, atliko kūrybines užduotis.  Pamokose dalyvavo mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Vida Talutienė, kuri papasakojo apie daržovių ir vaisių naudą, patarė visiems rinktis tik šviežią, sveiką, natūralų maistą.
       Didžiausią įspūdį mokiniams paliko rudens gėrybių parodėlė, kurioje buvo įvairių formų bulvių, išsišakojusių morkų, įvairiaspalvių cukinijų, paprikų ir kitų daržovių. Iš daržovių mokiniai ir jų tėveliai sukūrė originalias rudens gėrybių kompozicijas. Pradinių klasių mokytojos pasidžiaugė puikiu tėvų bendradarbiavimu siekiant gerų, džiugių ir malonių emocijų.

Pradinių klasių mokytoja Jolanta Ryliškienė

Pasaulinė psichikos sveikatos diena

 

Spalio 9 - 13 d. Dukstynos pagrindinėje mokykloje vyko renginiai skirti paminėti Pasaulinę psichikos sveikatos dieną. Įvairios veiklos mokiniams ir mokytojams priminė, kad teigiamos emocijos, gera nuotaika, bendravimas su draugais, fizinis aktyvumas, sveika mityba padeda stiprinti psichinę sveikatą. Gera psichinė sveikata padeda įveikti įtampą, nerimą, baimes ir iškylančius sunkumus.

Mokyklos psichologė Indrė Gumbaragienė kartu su neformalaus švietimo programos „Bičiuliai“ narėmis lankėsi 1-5 klasėse. Su mokiniais buvo kalbama apie sveikatą, gerą savijautą ir tinkamą rūpinimąsi savimi. Mokiniai dalijosi patirtimi ko reikia, kad būtum sveikas ir laimingas. 1-2 kl. klasių mokiniai piešė veidelius išreiškiančius įvairias emocijas ir vėrė jausmų grandinėles. Smagu, kad dauguma veidelių buvo linksmi. 3-4 klasių mokiniai augino geros savijautos medį, o 5 klasių mokiniai kūrė laimės receptus. Spalio 10-ąją minint Pasaulinės Psichikos sveikatos dieną bičiulės matavo mokytojų ir mokinių emocijas. Nuotaikinga ir linksma apklausa parodė, kad 76% mokinių patiria teigiamas emocijas. Tačiau taip pat buvo (17%) patiriančių ir neigiamas emocijas: pyktį, liūdesį, baimę ir abejingumą. Ne tik geri apklausos rezultatai, bet ir gražus bendravimas parodė, kad mūsų mokykloje yra geras emocinis mikroklimatas, kad mes žinome kaip reikia saugoti ir rūpintis vieni kitais.

Renginio organizatorė psichologė Indrė Gumbaragienė

 Iš Tavo akių, mokytojau,
Išplaukia debesys,
Apgaubiantys ir lydintys mane
Į pasakų žemę.

I. Daubarienė

Kaip ir kasmet atskubėjęs spalis pasitiko su tradicine – Tarptautine mokytojų diena. UNESCO iniciatyva Tarptautinė mokytojų diena paskelbta minėtina diena. Ja siekiama atkreipti dėmesį į itin svarbų mokytojo darbą. Tai diena, kada mokiniai iš tiesų gali padėkoti savo mokytojams už jų darbą ir rūpestį. Mūsų mokykloje ši diena kiekvienais mokslo metais minima skirtingai, nors yra ir nesikeičiančių tradicijų - tai pakviesti savo mokytojus į aktų salę ir jiems dovanoti šventinį koncertą. Kur kaskart skamba muzika bei mokinių sveikinimai ir specialiai jiems, mylimiems mokytojams, skirtos dainos bei šokiai.

Naujas sporto aikštynas

Mokyklai 40! Didžiausia dovana - atnaujintas ir moderniai įrengtas mokyklos sporto aikštynas!

Jubiliejinius 2017-2018 mokslo metus pradėjome iškilmingai, pasižadėdami pakankamai laiko skirti ne tik mokslams, bet ir vieni kitiems.

 

Sekminės Rumšiškėse

Turiningai mokslo metus užbaigė Dukstynos pagrindinės mokyklos 3b ir 3c klasės mokiniai. Jie vyko į Rumšiškių Lietuvių liaudies buities muziejų. Mokiniai dalyvavo edukacijoje „Sekminės. Piemenėlių rūpesčiai ir linksmybės“. Vaikai susipažino su Sekminių šventės papročiais, išmoko Sekminių oraciją. Mokėsi pinti vainikus iš pievoje surinktų lauko gėlių. Vainikais papuošė medinę karvutę. Daugiau sužinojo apie piemenėlių buitį, rūpesčius, šventes. Atidžiai klausėsi kerdžiaus pasakojimo apie piemenėlių kasdienybę. Linksmai  žaidė piemenėlių žaidimus, švilpavo molinėmis švilpynėmis. Išmoko pasigaminti švilpynę iš šiaudo. Daug džiaugsmo patyrė kepdami kiaušinienę po atviru dangumi.

Visiems buvo smagu važinėtis traukiamais arklių vežimaičiais. Apsilankę Lietuvos etnografinių regionų sodybose daug sužinojo apie tai, kaip seniau gyveno lietuviai, kuo vertėsi, plačiau susipažino su įvairiais amatais. Pasidžiaugė liaudies medžio drožėjų pagamintais paukščiukais, žaislais vaikams. Smagiai šaudė iš lankų, leido skraidynes, suko vilkiukus. Muziejaus etnografiniame miestelyje apsilankė manufaktūroje, naujai atkurtoje bažnyčioje. Apsilankę XX a. pradžios bei daraktorinėje mokyklose galėjo pasėdėti prie stalo, kur mokėsi to meto vaikai, susipažinę su rašymo priemonėmis bandė patys rašyti ant lentučių.

Nors ir pavargę, bet praturtėję žiniomis, linksmi ir lamingi grįžo namo.

Mokytojos metodininkės Rita Gelūnienė ir Žydra Grybienė

Pavasarinė ketvirtokų šventė

 

Gegužės 30 dieną visi rajono ketvirtokai ir jų mokytojos buvo pakviesti į „Pavasarinę ketvirtokų šventę“, kurią organizavo Ukmergės rajono savivaldybės administracijos švietimo ir sporto skyrius bei Dukstynos pagrindinė mokykla.

Visus susirinkusius į šventę pasveikino Ukmergės rajono savivaldybės administracijos švietimo ir sporto skyriaus vedėja Dalė Steponavičienė ir Dukstynos pagrindinės mokyklos direktorė Daiva Liumparienė.

 „Greitai prabėgo keturi metai. Keturi metai – tam, kad užaugtum, kasas nusikirptum... Keturi metai – tam, kad išmoktum, kada patylėti, o kada pasakyti“. Tokiais žodžiais vedančiosios Edita Komarovienė ir Ugnė Krikštaponytė pakvietė ketvirtokus prisiminti keturis prabėgusius metus pradinėje mokykloje. Sukosi margas metų ratas... Į kelionę pakvietė Dukstynos pagrindinės mokyklos choro atliekama daina “Kelias į mokyklą“. Visus susirinkusius skambiais balseliais džiugino vaikiška pirmokėlių dainelė. Smagiai ritminį šokį sušoko mokyklos šokių kolektyvas. Nuotaikingą melodiją dūdelėmis dovanojo trečiokai.  Visus sužavėjo ketvirtokų Spalvų šokis. Šventės dalyvius savo daina pasveikino pop grupė „Garsiukai“.

Šventėje buvo iškilmingai pagerbtos ketvirtų klasių mokytojos ir ir puikiai besimokantys jų mokiniai. Visiems buvo įteikti padėkos raštai. Ketvirtokams palinkėta sėkmingo skrydžio į 5 – tą klasę.

Ukmergės Dukstynos pagrindinės mokyklos mokytojos Rita Gelūnienė ir Daiva Glasinskienė

„Bičiuliai“ sveikina vasarą !

Kaip greitai bėga laikas! Atrodo, taip neseniai 2016 m. rugsėjo 12 dieną startavo prevencinė programa „Bičiuliai“. Programos iniciatorės ir steigėjos, Jono Basanavičiaus gimnazijos psichologė Edita Usonienė ir Dukstynos pagrindinės mokyklos psichologė Indrė Gumbaragienė,  kurdamos  neformaliojo ugdymo programą, išsikėlė tikslą - suburti iniciatyvių, aktyvių, norinčių bendrauti jaunuolių (nuo 12 iki 18 metų) grupę, kuri vykdys bendrą prevencinę veiklą.  Programoje dalyvavo 15 Jono Basanavičiaus gimnazijos ir 20 Dukstynos pagrindinės mokyklos mokinių. Užsiėmimų metu minėjome Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną, Pasaulinę psichikos sveikatos dieną, tolerancijos dieną, vykdėme „Gerumo akciją“, mokėmės spręsti konfliktus, kvietėme nustoti tyčiotis, bei išmokti susidraugauti ir palaikyti draugiškus santykius, diskutavome priklausomybių profilaktikos temomis, kūrėme savo įvaizdį.

Lietuvių patarlė byloja: pagal rūbą sutinka, pagal protą palydi. Ir iš tiesų, moksliškai yra įrodyta, jog pirmąkart matydami žmogų, pirmiausia mes susikoncentruojame į tai, kaip jis ar ji atrodo, ką sako, kaip veikia. Svarbu, ne tik matyti kitą žmogų, bet ir mokėti, žinoti kaip pristatyti save, kaip sukurti savo įvaizdį. Ne veltui, į savo paskutinį užsiėmimą „Bičiuliai“ rinkosi sveikatingumo studijoje „Balansas“. Kvalifikuota sveikatingumo instruktorė Svetlana Markevičienė pasakojo mokiniams apie išvaizdos stereotipus, jų poveikį žmogui. Žiūrėjome filmus, kurie vaizdžiai atskleidė opią problemą. Mokiniai noriai diskutavo, ieškojo galimybių, kurios padėtų kurti sveiką, stereotipų neiškraipytą įvaizdį.

Besibaigiantys mokslo metai, nusineša, pasveria ir vertina atliktus darbus, patirtas emocijas, įgytas patirtis ir gebėjimus. Bičiuliai sveikina vasarą, o psichologių Indrės Gumbaragienės ir Editos Usonienės bendruose pokalbiuose, jau gimsta naujos idėjos ir planai kitų metų „Bičiulių“ veikloms.

Nuotraukos iš asmeninio Dukstynos pagrindinės mokyklos archyvo.

Pažintis su mokykla

Mūsų mokykloje svečiavosi lopšelio – darželio „Žiogelis“ ir „Saulutė’’ priešmokyklinių grupių ugdytiniai – būsimieji pirmokėliai.

Aktų salėje mažuosius pasitiko mokyklos ketvirtokai su būsimomis pirmokų mokytojomis: Edita Komaroviene, Danute Atkočiūniene, Brone Mickuviene. Jie surengė ne tik koncertą, bet ir padovanojo pačių pagamintas dovanėles su saldžiu siurprizu. Pirmokai, paruošti mokytojos Dianos Buklienės, parodė nuotaikingą spektaklį „Kaip pelytės išmoko skaityti”. Būsimi mokinukai ir jų auklėtojos apsilankė ir klasėse,  kuriose mokysis nuo rugsėjo 1-osios. Didelis džiaugsmas priešmokyklinukams buvo pasėdėti mokykliniuose suoluose, parašyti lentoje išmoktas raideles, žodelius. Mažųjų veiduose spinduliavo šypsena ir susižavėjimas būsima mokykla.

Džiaugiamės vaikų troškimu pažinti mūsų mokyklos pasaulį, įsilieti į jį.  Manome, kad būsimi pirmokai daug drąsiau eis į mokyklą, iš anksto susipažinę su mokytojomis ir mokykla.

10-ajame  „Lietuvos vaikai kuria pasakas“  festivalyje

 Valdovų rūmuose Vilniuje įvyko šalies mokinių kūrybinio konkurso „Lietuvos vaikai kuria pasakas“ baigiamoji šventė – mažųjų rašytojų festivalis. Šventę organizavo  Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras kartu su VŠĮ „Aitvaro pasaga“. Čia pristatyta 10 – oji knyga „Lietuvos vaikų pasakos.“

Į šventę buvo pakviesti Dukstynos pagrindinės mokyklos trečiokės Ugnė Stankevičiūtė, Inesa Tamašauskaitė, Samanta Gudonytė ir mergaičių mokytoja Rita Gelūnienė.       

Baigiamojoje konkurso šventėje iškilmingai apdovanoti gražiausių pasakų autoriai. Juos sveikino ir apdovanojimus teikė festivalio rėmėjai. Dukstynos pagrindinės mokyklos 3b klasės mokinė Ugnė Stankevičiūtė apdovanota Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Pagyrimo raštu, knyga ir asmeninėmis dovanomis. Mergaitės pasaka „Sniego malūnas“ išspausdinta knygoje „Lietuvos vaikų pasakos. 10-oji knyga.“ Jaunoji rašytoja džiaugėsi pirmuoju knygoje išspausdintu kūriniu, pirmu pasirašytu autografu. Mokytoja Rita Gelūnienė apdovanota Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro padėkos raštu.

Visi mažieji Ukmergės rašytojai gavo šventės dalyvių pažymėjimus, buvo apdovanoti leidyklos „Kalendorius“ dovanomis bei saldumynais. Paskui visi klausėsi jaunųjų atlikėjų koncerto, kvatojosi žiūrėdami nuotaikingą Vilniaus „Lėlės“ teatro spektaklį „Pasakų dėžutė “. Aplankė ir apžiūrėjo Valdovų rūmų ekspoziciją.

Šiais metais gražiausių pasakų atrankoje reikliai padirbėjo grupė įvairių sričių specialistų bei jaunieji ekspertai iš Kauno technologijos universiteto inžinerijos licėjaus. Knygos redaktorė Regina Pupalaigytė džiaugėsi aktyviu mokinių dalyvavimu. Konkursui darbus atsiuntė net 396 mokiniai. 10-ajam konkursui pateiktos pasakos įdomesnės, brandesnės už ankstesnes. Už tai dėkojo ir jauniesiems kūrėjams, ir vaikus konsultavusiems mokytojams bei kitiems suaugusiems, kurie skatina vaikus svajoti bei taisyklingai rašyti.

Dukstynos pagrindinės mokyklos 3b kl.  mokytoja metodininkė Rita Gelūnienė

Kalbos atveria duris į pasaulį!

Jau ketvirtą kartą vyko užsienio kalbų konkursas „Kalbos atveria duris į pasaulį“, skirtas Europos dienai.  Jame dalyvavo ir mūsų mokyklos komanda, kuri laimėjo 1-ąją vietą savo amžiaus komandų grupėje. Džiaugiamės ir didžiuojamės. Daugiau apie šį renginį  www.ukmerge.lt  „Ukmergės rajono moksleiviai varžėsi užsienio kalbų konkurse“.

Kelionė į Paukščių kaimą

 Dukstynos pagr. mokyklos 1a ir 2 b klasės mokiniai apsilankė Paukščių kaime, kuris įsikūręs Ignalinos rajone, Cijonų kaime (Aukštaitijos nacionalinis parkas). Edukacinės programos metu mokinukai daug sužinojo apie  naminių paukščių rūšis. Atsakiusieji teisingai į užduotus klausimus gavo laimės paukštės plunksną, kuri neša laimę. Kaip smagu buvo apžiūrėti ir palyginti įvairių paukščių kiaušinių dydžius, o paskui  ir paskanauti milžiniškoje keptuvėje ant laužo ugnies iškeptos kiaušinienės, užsigeriant kvapnia žolelių arbata.

Kiekvienas galėjo parašyti savo svajones žąsies plunksna.

Paukščių kaime išties labai daug įvairių paukščių rūšių. Pamatėme vištų, kurių plunksnos auga priešinga kryptimi, gaidį, ant kurio kaklo visai neauga plunksnos, stručių porą, ryškiaspalvius fazanus bei povus, gražuolius balandžius, suradome ir psislėpusią pelėdą. 

Mekendama pasitiko ožkytė su ožiukais bei raguoti avinai, asiliukas Zoro, alpakos. O švelniuosius triušiukus norintys galėjo palaikyti rankose.

Kaip smagu buvo apsilankyti didžiausiame paukščio lizde. Patikėsite ar ne, bet jame sutilpo abi klasės.

Grįždami užsukome į Ledakalnio kalną, kuris yra iškilęs 176 m. virš jūros lygio ir apsuptas trijų ežerų.

Paukščių kaimo šeimininkų svetingai išlydėti  grįžome pilni  įspūdžių. Siūlome visiems apsilankyti!

Pradinio ugdymo mokytojos metodininkės D. Glasinskienė ir A. Rakickienė

 

Iš 49-ojo Lietuvos mokinių jaunųjų filologų konkurso – su apdovanojimu

 49 - asis Lietuvos mokinių jaunųjų filologų  konkurso šalies  etapas šiemet vyko Palangos Vlado Jurgučio pagrindinėje mokykloje. Konkurso dalyviai jau buvo patyrę atranką savo rajonuose ar miestuose. To negana: reikli žinovų komisija iš daugybės į Vilnių atsiųstų darbų vėl atrinko įtaigiausius. Šiemet sulaukta virš dviejų šimtų darbų. Į šį konkursą vykau lydima lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos metodininkės  Elvyros Augustinavičienės. Į nacionalinį konkursą taip pat  pateko mano ir klasiokė Viktorija Stundžytė, su ja ir praleidau visas konkurso dienas.

Keliavome į Palangą ne vienos: autobuse, kartu su mumis važiavo mokinės, bei jų mokytojos iš Antano Smetonos gimnazijos, taip pat  mokiniai ir jų lydintieji mokytojai iš Ignalinos. Atvykus, mus apgyvendino viešbutyje "Mūza".

Aš ir Viktorija priklausėme tautosakos sekcijoje. Konkurso metu pristatinėjome savo darbus, išklausėme kitus. Iš viso darbas sekcijose truko 9 valandas. Nebuvo lengva kalbėti, bei ginti savo darbą. Žinoma, skyrėme laiko ir malonesnei veiklai. Klausėmės mokyklos mokinių koncerto, taip pat teko pabuvoti literatūrinio vakaro kūrybos skaitymuose, o paskutiniąją dieną dalyvauti ekskursijoje po Palangos miestą. Nors  oro sąlygos buvo itin blogos, buvome ir ant Palangos tilto, teko stebėti besileidžiančią saulę, bei klausytis jūros bangų ošimo...

Konkurso uždarymo dieną  buvo skelbiami mokinių patys įtaigiausi darbai, kuriuos įvertino komisijos nariai: žinomi rašytojai, literatūros ir lietuvių kalbos mokslo darbuotojai, vertėjai.  Nors ir negavau prizinės vietos, tačiau gavau padėkos raštą. Na bet tikrai neliūdžiu, kadangi būti pakviestai į konkursą – tai jau  laimėjimas.

Šiame konkurse patyriau neužmirštamų įspūdžių, nuotykių, susipažinau su puikiais žmonėmis iš Ignalinos ir ne tik. Įgavau patirties. Šios dienos man - labai įsimintinos. Tikiuosi, kad kada nors man dar teks dalyvauti šiame konkurse.

   Miglė Ališauskaitė, dešimtokė

Vaikų Velykėlės

Nors sunkiai iš žiemos snaudulio keliasi žolytė, augalėliai, medžių šakų pumpurėliai, bet vis tiek džiaugiamės, kad su pavasariu pas mus atkeliavo labai graži, pilna džiugesio ir linksmybių šventė – Velykos. Savaitė po Velykų – Atvelykis, dar vadinamas Vaikų Velykėlėmis.

Dukstynos pagrindinės mokyklos pedagogai ir pradinių klasių mokiniai linksmai atšventė šią šventę, įsijungdami į „Naisių vasaros“ organizuojamą ir jau tradicija tapusį „Vaikų Velykėlių“ konkursą. Tai konkursas, puoselėjantis gražias lietuviškas tradicijas, ugdantis vaikų mąstyseną ir bendrumo dvasią. Mokiniai gamino didelį 2 metrų aukščio margučio muliažą, ant jo dėliojo, klijavo  aplikaciją su istoriniais margučių marginimo raštais. Visi kartu džiaugėmės atliktu darbu ir pasiektu rezultatu. 

Tradicinėje šventėje, kuri vyko aktų salėje, pradinukai rideno margučius, lenktyniavo, kurio margutis nurieda toliausiai, išsiaiškino, kurio stipriausias, gėrėjosi  gražiausiais margučių raštais.

Ši šventė padovanojo daug gražių akimirkų, suteikė vaikams džiaugsmo.

 

Pradinių klasių mokytojos metodininkės Jolanta Ryliškienė ir Žydra Grybienė

 

RESPUBLIKINĖ  MOKYTOJŲ  KONFERENCIJA  VILNIUJE

2017 m. balandžio 11 d. Vilniaus Petro Vileišio progimnazijoje vyko respublikinė mokytojų konferencija „Lietuvių kalbos raštingumo ugdymo galimybės“. Buvo aptarta vaikų raštingumo ugdymo situacija šiuolaikinėje mokykloje, iškylančios problemos ir sunkumai, keliai ir būdai jiems spręsti.

Mokytojai klausėsi Lietuvių kalbos instituto Bendrinės kalbos tyrimų centro ir Lietuvos edukologijos universiteto Edukacinių tyrimų instituto, Ugdymo pagrindų katedros lektorių pranešimų, dalijosi savo darbo patirtimi.

Konferencijoje mokyklos ir savo asmeninius pasiekimus raštingumo ugdymo srityje pristatė ir mūsų mokyklos mokytojos – metodininkės Airūna Lapinskienė, Diana Buklienė, Bronė Mickuvienė ir Violeta Minkštimienė. Savo pranešime „Mokinių gebėjimas kurti naujas idėjas, remiantis informacine analize“, mokytojos su respublikos kolegomis pasidalino standartizuotų testų duomenų analizės panaudojimo mokinių pažangos siekimui patirtimi Dukstynos mokykloje, pristatė savo asmeninius atradimus ir patirtis, ugdant raštingumą matematikos, pasaulio pažinimo ir lietuvių kalbos pamokose.

Konferencijos metu įgytas žinias, patirtis, mokytojos perdavė savo mokyklos kolegoms, paskatino juos domėtis respublikos mokytojų pasiekimais ir naujovėmis mokinių raštingumo ugdymo srityje.

Pradinio ugdymo mokytoja metodininkė Bronė Mickuvienė

„Žalais vieškelėliais Velykos ateina...“

Dukstynos pagrindinės mokyklos 5-tų klasių mokiniai dalyvavo popietėje „Žalais vieškelėliais Velykos ateina...“ Klausydami tikybos mokytojos V. Tuškevičienės, atsakinėjo į klausimus, lietė, ragavo, vaidino ir prisiminė, kad Velykos - tai ne tik gamtos atbudimo ir pavasario linksmybių šventė, bet ir svarbiausias krikščionims įvykis - Kristaus prisikėlimas.

Pasaulio pažinimo viktorinoje

Ukmergės r. Vidiškių pagrindinėje mokykloje vyko mūsų  rajono  bendrojo ugdymo mokyklų 3 klasių Pasaulio pažinimo  viktorina „Pažinimo duris pravėrus“. Viktorinoje dalyvavo  mūsų mokyklos 3-ių klasių mokinių komanda „Gamtos draugai“. Savo pasaulio pažinimo žinias pademonstravo 3a klasės mokinys Ignas Zinkevičius, 3c klasės mokinė Viltė Čerkesaitė ir 3b klasės mokinės Kamilė Petrauskaitė ir Inesa Tamašauskaitė. Mokinius ruošė mokytoja Rita Gelūnienė.

Mūsų mokyklos mokiniai varžėsi kartu su septyniomis rajono mokyklų komandomis. Jie  mokėsi dirbti komandoje. Atliko įvairias  pasaulio pažinimo užduotis, gilino žinias apie Lietuvos istoriją, apie paukščių ir gyvūnų gyvenimo būdą, atpažino augalų dalis, įgijo daugiau žinių apie ekologiją. Komandų pasirodymus ir atsakymus vertino komisija. Mūsų komanda geriausiai įvertinta už ekologines žinias. Visos dalyvavusios komandos buvo apdovanotos Ukmergės švietimo centro padėkos raštais, prizais.

Mokiniai ne tik  dalyvavo viktorinoje, bet ir apsilankė Vidiškių pagrindinės mokyklos muziejuje, apžiūrėjo senovinius eksponatus. Šoko lietuvių liaudies šokius, dainavo dainas apie gamtą. Grįžo su gera nuotaika, daug sužinoję, išmokę.

Pradinių klasių mokytoja metodininkė Rita Gelūnienė

Jaunųjų chemikų sėkmė

2017 m. kovo 28 d. Ukmergės Jono Basanavičiaus gimnazijoje įvyko Ukmergės rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų 8 klasių mokinių chemijos olimpiada. Rajoninėje olimpiadoje dalyvavo 27 mokiniai - pirmojo etapo, kuris vyko mokyklose, nugalėtojai. Olimpiadoje mokiniai buvo vertinami individualiai, o mokyklos buvo apdovanotos už pasiektus komandinius rezultatus.

Rajono 8 klasių mokinių chemijos olimpiados nugalėtojai, tapo:

I vieta

Rokas Burneika, Ukmergės „Šilo“ pagrindinė mokykla;

II vieta

Pijus Brazinskas, Ukmergės Dukstynos pagrindinė mokykla;

III vieta

Aistė Kisieliūtė, Ukmergės Senamiesčio pagrindinė mokykla;

Už puikų komandos rezultatą:

I laipsnio diplomą pelnė Ukmergės Dukstynos pagrindinės mokyklos komanda (mokyt. J. Šalaviejienė)

Sveikiname olimpiados nugalėtojus!

Paruošta pagal Ukmergės švietimo centro informaciją.

Mes tikrai mylim Lietuvą!

Visi kartu minėjome Lietuvos  Nepriklausomybės atkūrimo 27-ąsias metines. Siekdami prisiliesti prie mūsų tėvynės istorijos, visą savaitę vyko šiai datai paminėti  skirti  renginiai. Penktų  klasių mokiniai dalyvavo viktorinoje ,,Su Lietuva širdy“, kurią organizavo ir vedė istorijos mokytoja Kristina Adamonienė,  vyresnių klasių mokiniai klausėsi Ukmergės kraštotyros muziejaus direktoriaus pavaduotojo Vlado Kovarsko paskaitos „Piliakalniai – Lietuvos valstybingumo simboliai.“  Septintokų komandas pakvietėme dalyvauti edukaciniame  konkurse protų  mūšyje „Lietuva-tai mes“.  Klausimus šiam konkursui paruošė ir jį vedė lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Rasa Žemaitė ir bibliotekininkė Violeta Markauskienė.

Tarptautinės  istorinio teisingumo komisijos pakviesti, prisijungėme prie pilietinės iniciatyvos „Gyvasis tautos žiedas“,  kurios tikslas ne tik skatinti jaunimo pilietinį aktyvumą, domėjimąsi savo šalies istorija, bet patraukliai ir žaismingai paminėti vieną svarbiausių mūsų  valstybės istorinių datų.  1-4 klasių mokiniai  savo gražiausiais piešiniais apie Lietuvą  apjuosė visą mokyklą.  O visos savaitės renginių ciklą apvainikavo „Lietuvių liaudies žaidimų rytmetis“.  Pradinių klasių mokiniai ir jų mokytojos kartu žaidė gražiausius lietuvių liaudies žaidimus, šoko šokius. Visiems buvo smagu pabūti kartu ir pajusti, kad mes „tikrai mylim Lietuvą“.

Gerbiami tėveliai,

Pastaruoju metu visuomenėje kilo nerimas dėl internetinėje erdvėje pasirodžiusios informacijos apie savęs žalojimą ir savižudybes skatinančius „žaidimus“ įvairiais pavadinimais, pvz., „Mėlynasis banginis“, „Pažadink mane 4.20“. Iš tiesų tai nėra jokie žaidimai, o nusikalstama veika.

Mūsų žiniomis šiuo metu padaugėjo paauglių savęs žalojimo atvejų. Dalis jų gali būti išprovokuoti minėtų „žaidimų“.

Specialistai, dirbantys psichologinių krizių ir savižudybių prevencijos srityje, rekomenduoja:

•         atkreipti dėmesį ir domėtis, su kuo vaikas bendrauja internete ir socialiniuose tinkluose, stebėti vaiko socialinių tinklų paskyras ir grupes, kuriose jis yra užsiregistravęs;

•         atkreipti dėmesį ir domėtis, kokią medžiagą vaikas viešina internete;

•         pagal galimybes, nustatyti „tėvų kontrolės“ funkcijas visuose vaiko naudojamuose įrenginiuose;

•         stebėti vaiko psichologinę būseną;

•         stebėti ar odos paviršiuj e nėra įvairių formų pjautinių pažeidimų;

•         atkreipti dėmesį, kad laiku (ar net anksčiau nei įprastai) nuėjęs miegoti, vaikas ryte sunkiai keliasi, atrodo nepailsėjęs;

•         atkreipti dėmesį į vaiko piešinius ir išsaugotas nuotraukas;

•        kilus įtarimui, kad vaikas save žaloja, kreipkitės pagalbos į mokyklos psichologą, socialinį pedagogą ar psichikos sveikatos centruose dirbančius specialistus - psichologą, psichiatrą.

Susidūrę su bet kokia informacija apie minėtą „žaidimą“, kuri kelia grėsmę Jūsų ar kurio nors kito vaiko sveikatai bei gyvybei, nedelsdami praneškite policijai.

Atkreipiame dėmesį, kad labai svarbu   kalbėtis su vaiku, jį išklausyti, skatinti vaiką dalintis mintimis ir jausmais, susidūrus su sunkumais, padrąsinti paprašyti pagalbos.

Tėveliai, susidūrę su sunkumais nelikite vieni, drąsiai kreipkitės pagalbos: http://vpsc.lt/doc_files/Pagalbos galimybiu lentele ziniasklaidos priemonems.pdf

Verta perskaityti apie vaikų savęs žalojimą: http://www.vaikulinija.lt/ieskantiems-pagalbos/vaikams-ir-paaugliams/aktualios-temos/saves-zalojimas/#sidebar

Informaciją parengė: Vilniaus PPT, SPPC, Vaikų linija, VPSC Savižudybių prevencijos biuras.

Matematikų varžytuvės akademiko Vytauto Statulevičiaus taurei laimėti

2017 m. kovo 3 d. rytą į Aukštakalnio progimnaziją rinkosi jaunieji matematikai. Čia vyko 18-osios 5-8 klasių mokinių matematikos komandinės varžytuvės šviesios atminties žemiečio, akademiko, profesoriaus, habilituoto daktaro Vytauto Statulevičiaus taurei laimėti. Išbandyti savo jėgų atvyko 17 komandų: Anykščių, Ignalinos, Kupiškio, Rokiškio, Molėtų, Švenčionių, Ukmergės, Zarasų ir Utenos rajonų. Varžytuvėse dalyvavo svečiai: Vilniaus universiteto Matematikos Informatikos Instituto direktorius habil. dr. Gintautas Dzemyda, MII direktoriaus pavaduotojas (mokslo reikalams), vyresnysis mokslo darbuotojas, prof. dr. (HP) Stasys Rutkauskas, leidyklos „Šviesa“ leidinių vadovas Mantas Vaišnoras, Utenos rajono savivaldybės administracijos švietimo, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vyr. specialistas Arūnas Telksnys.  Praėjusiais metais  mūsų mokyklos komanda laimėjo akademiko V.Statulevičiaus taurę, o šiais metais jaunieji matematikai varžytuvėse dalyvavo svečio teisėmis. Užduotis dalyviams parengė mūsų  mokyklos matematikos mokytojos.

Siūlo kelias

Kovo 6 – 8 dienomis Ukmergės Dukstynos pagrindinės mokyklos 2c, 3b, 3c ir 4b klasių mokiniai dalyvavo bendrame lietuvių ir norvegų projekte „Gaminu ir augu: tradicijos tarp pluošto ir struktūros“.

Projekto meto buvo sukurta mobilioji dirbtuvė, kurios vienoje pusėje pristatomas linas, kitoje – vilna. Moksleiviams buvo įdomu pamatyti kaip iš lino - augalo atsiranda linas– audinys, o iš avelės – vilnonis siūlas. Tai puiki edukacija, kurios metu mokiniai galėjo prisiliesti prie gyvos istorijos, prie mūsų tautos praeities, kuri pamirštama. Kažkada kiekviena šeimininkė mokėjo liną ir vilną apdirbti, austi, megzti.

Todėl gyvas pasakojimas, gyvas vaizdas mokinius priartino prie mūsų praeities, prie mūsų papročių, prie to, ką mokėjo mūsų močiutės.

Mokytojos Vilma Rabazauskienė, Rita Gelūnienė, Žydra Grybienė, Danutė Atkočiūnienė

KAZIUKAS APLANKĖ DUKSTYNOS MOKYKLĄ

Ukmergės Dukstynos pagrindinėje mokykloje visą savaitę nerimo šurmulys – pasiruošimas Kaziuko mugei. Mokiniai su tėvelių, senelių ir mokytojų pagalba kūrė įvairius gaminius.

Trečiadienį mokykloje svečiavosi Valstybinis dainų ir šokių ansamblis „Lietuva“. Jis surengė tikrą lietuvišką kermošių. Keliaudamas per kermošių teatralizuotos programos vedėjas Kazys ne tik išpardavė savo paties drožtas klumpes ir už gautus pinigus prisipirko pilną krepšį gėrybių, bet ir mokiniams minė mįsles, juos linksmino.

Penktadienis prasidėjo nuo reklaminių šūkių, kviečiančių į Kaziuko mugę. Mokiniai kūrė, piešė plakatus, kurie turėjo prikviesti pirkėjus. Skambant muzikai, klegant šurmuliui vyko prekyba. Prekiavo ne tik mokiniai, bet ir jų tėveliai. Pardavėjai stengėsi kuo įmantriau pagirti savo prekę, o pirkėjai bandė derėtis. Akį džiugino verbos, molinukai, odos ir medžio dirbiniai, bet labiausiai pasisekė smaguriams.

Kai patenkinti pirkėjai pilnais krepšiais skubėjo namo, pardavėjai, pasijautę tikrais verslininkais, skaičiavo pajamas, gamybos kaštus ir pelną.

Mokytojos metodininkės Diana Buklienė ir Vilma Rabazauskienė

Užgavėnių šventė  mokykloje

Mokykloje šurmuliavo viena nuotaikingiausių, pavasarį pranašaujančių švenčių – Užgavėnės. Svarbiausias šios šventės akcentas – linksmumas, todėl  pradinių klasių mokiniai ruošėsi iš anksto: susipažino su šventės papročiais ir tradicijomis, mokėsi Užgavėnių dainų, šokių, žaidimų, gaminosi kaukes.

Šventės dieną visi, išsiilgę saulės šilumos, prisikepę blynų, su gera nuotaika, „pasipuošę“ iš palėpių ištrauktais senais drabužiais ir kaukėmis, kad atrodytų keistai, juokingai ir baisiai, patraukė į mokyklos kiemą gąsdinti žiemos. Šokant ratelius dundėjo žemė nuo triukšmo. Nuo juoko ir dainų  aidėjo visas mikrorajonas.

Smagiausia šventės dalis – mokyklos kieme Morės deginimas ant laužo. Deganti Morė kėlė susižavėjimo šūksnius.  Kartu su ja ugnyje suliepsnojo ir mokinių lapeliuose surašyti negeri darbai, poelgiai.

O tuo metu technologijų mokytoja Zita Dikienė su vyresnių klasių mokiniais kepė blynus, kuriais vaišino mokytojus ir draugus. Kad visus metus būtume sotūs.

Žiemą išvijome! Graži buvo žiema, bet laikas užleisti vietą pavasariui!

Pradinio ugdymo mokytojos metodininkės  Rita Gelūnienė ir Daiva Glasinskienė

Švenčiame Vasario 16 –ąją  - Lietuvos valstybės atkūrimo dieną!

Vasario 16-osios išvakarėse pamokos prasidėjo tariant kiekvieno lietuvio širdžiai brangius žodžius: Lietuva, Vilnius, kunigaikštis Gediminas, žynys Lizdeika ... Buvo tęsiama tradicija skaityti garsiai kartu su mokiniais. Šį kartą pasirinktas istorinis patriotinis tekstas, ištrauka iš lietuvių klasiko Balio Sruogos poemos “Giesmė apie  Gediminą“.  Skaitymo  tikslas - ugdyti mokinių pasididžiavimą savo tautos istorija, literatūriniu palikimu, propaguoti skaitymo kultūrą ir augančios kartos domėjimąsi knygomis. Šia akcija siekėme atkreipti dėmesį į lietuvių kalbos, kaip kultūros paveldo, svarbą. Juk  2017-ieji metai paskelbti Lietuvių kalbos kultūros metais.

Vėliau aktų s. vyko  edukacinis  konkursas  protų mūšis  “Mes – tai Lietuva”. Renginį pradėjo lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Rasa Žemaitytė , kuri perskaitė Prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinimą, skirtą Vasario 16-tai Lietuvos valstybės atkūrimo dienai. Mokyklos choras (vad. V. Retienė) kartu su visais esančiais salėje sugiedojo valstybės Himną ir pakvietė pasiklausyti patriotinių dainų.

Edukaciniame  konkurse protų mūšyje  “Mes – tai Lietuva” dalyvavo šeštų klasių mokinių komandos. Jie turėjo atsakyti į 30 klausimų, kurie buvo apie Lietuvos istoriją, gamtą, knygas. Geriausiai konkurse sekėsi 6c kl. komandai, kuri surinko daugiausia taškų ir tapo nugalėtoja.

Įdomiai paminėti Vasario 16- ąją  - Lietuvos valstybės atkūrimo dieną  mokiniai ir mokytojai ruošėsi visą mėnesį. Pradinukai gamino darbelius, piešė piešinius, skirtus Lietuvai. Įvairios mokyklos erdvės pasipuošė patriotiškumą skatinančiais akcentais.

Edita Komarovienė, Angelė Rakickienė

pradinio ugdymo mokytojos metodininkės

Trečiokių sėkmė piešinių konkurse priešgaisrine tematika

Kasmet  visi rajono mokyklų mokiniai kviečiami dalyvauti piešinių konkurse priešgaisrine ir civilinės saugos tema. Šis konkursas rengiamas siekiant propaguoti vaikų kūrybą, ugdyti atsargaus elgesio su ugnimi įgūdžius.

2017 m. vasario 9 d. mokiniai, jų tėveliai ir pedagogai buvo pakviesti į Ukmergės priešgaisrinę tarnybą, kur buvo apdovanoti geriausių piešinių ir vaizdo klipų priešgaisrine tematika autoriai. Konkurse sėkmė lydėjo ir tris mūsų mokyklos trečiokes, kurios tapo laureatėmis: 3a klasės mokinės Darija Duganovaitė ir Eva Pečiulytė ( mokines konkursui paruošė pradinių klasių mokytoja Jolanta Ryliškienė) bei  3b klasės mokinė Viltė Samusiovaitė ( konkursui paruošė pradinių klasių mokytoja Rita Gelūnienė).

Nuoširdžiai sveikiname laureates!

ŠV. KALĖDŲ ATGARSIAI

Rodos, taip neseniai buvo didžiosios žiemos šventės - Kalėdos. Bet gerumas, pasėtas jų metu mokinių širdyse, šildo iki šiol. Pirmokėliai su jų mokytoja Diana Bukliene prieš prasidedant Adventui pasigamino Advento kalendorių. Jie dar negeba rašyti, todėl kiekvienas sugalvojo sveikinimą klasei. Kai išpuldavo jų kalendoriaus nykštuko diena, pasveikindavo klasę artėjančių švenčių proga. Vieni pasakydavo eilėraštį, kiti sveikinimą, dar kiti minė mįsles. Buvo tokių, kurie ant saldainių užrašė palinkėjimus, ir padovanojo juos draugams. Dar kiti iš stebuklingo maišelio traukė gerus darbus, kuriuos turėjo padaryti savo artimiesiems. Vaikučiams padėjo mamos - karpė ir dovanojo draugams angeliukus, snaiges, lankstė eglutes. Visa klasė patyrė daug gražių prieššventinių akimirkų. Prieš Klalėdas lankėsi bibliotekoje ir dalyvavo Kalėdiniuose skaitymuose. Gruodžio 21 dieną lankėsi Vilniuje. Aplankė gražiąją Katedros aikštės eglutę, prakartėlę, Keistuolių teatre žiūrėjo spektaklį "Eglė žalčių karalienė" ir susitiko su Kalėdų seneliu. O gruodžio 23 dieną kartu su draugais žaidė žaidimus, šoko, dainavo klasėje. Pasveikino savo tėvelius pačių gamintomis dovanėlėmis. Buvo smagu!

Mūsų vaidinimas

Ukmergės Dukstynos pagrindinės mokyklos 2a ir 2c klasės mokiniai ir mokytojos Jolanta Ryliškienė ir Žydra Grybienė, dalyvaujame akcijoje ,,Mažųjų knygų bičiulių festivalis".

Edukacinė pamoka Molėtų krašto tradicinių amatų centre

3a klasės mokiniai su mokytoja J. Ryliškiene lankėsi Molėtų krašte, Mindūnuose.  Molėtų krašto tradicinių amatų centre dalyvavo keramikos edukacijoje. Užsiėmimo metu mokiniai buvo supažindinti su keramikos istorija, molio kilme, molio glazūravimo bei degimo būdais. Praktinio užsiėmimo metu lipdė dekoratyvinius indus, žaisliukus.

Mero padėka akcijos ,,Skaitau rašau – kuriu“ dalyviams

Nuoširdžiai dėkoju visoms ugdymo įstaigų bendruomenėms,
organizavusioms renginius, skirtus Bibliotekų metams paminėti.
Jūsų iniciatyva ir kūrybingas darbas padeda vaikams atverti paslaptingą žinių pasaulį.

Dėkoju visiems akcijos ,,Skaitau- rašau – kuriu“ dalyviams – 22 gimnazijų, mokyklų,
darželių skaitytojams, kurie perskaitė 9300 knygų ir pagamino ilgiausią knygos skirtuką Lietuvoje!
Rekordinio perskaitytos knygos skirtuko ilgis 1100 metrų.

Ačiū, kad prasmingais darbais garsinate Ukmergę.

Meras
Rolandas Janickas

Aktyviai siekiant Ilgiausio skirtuko rekordo dalyvavo ir mūsų mokyklos mokiniai.

Perskaitėme 980 knygų ir pagamino tiek pat skirtukų.

 

Šv. Kalėdas sutinkant

Gruodžio mėn. 14 d. mūsų mokyklos 2-8 klasių mokiniai kartu su anglų kalbos mokytojomis Laima Misiūniene ir Neringa Džiovaliene su paruošta kalėdine programa dalyvavo LEU šventiniame renginyje „Šv. Kalėdas sutinkant". Buvo įspūdinga ne tik pamatyti labai gražų koncertą (studentų vaidinimą, studentės iš Kinijos atliekamą dainą, kitų mokyklų šokius, dainas, vaidinimus), bet ir pamatyti „mokytojų mokyklą", susipažinti su universiteto rektoriumi prof. habil. dr. akad. Algirdu Gaižučiu, iš arti pamatyti renginio globėją LR Seimo Kultūros komiteto pirmininką Ramūną Karbauskį.

Kiekvienas mokinys buvo apdovanotas saldainiais, knygomis, pavaišintas skaniais kibinais.

ŠILTA ŽIEMOS ŠYPSENŲ BANGA

Šventupės Šypsenų slėnyje užgimusi „Šypsenų banga“ nuvilnijo per Ukmergės ir aplinkinių rajonų įstaigas. Idėja - su savo gamybos Seniais Besmegeniais aplankyti kolegas, palinkėti jiems gražių ateinančių švenčių, pačių geriausių Naujųjų metų ir būtinai perduoti neišmatuojamą gausybę nuoširdžių šypsenų.

Gruodžio antrą dieną į Dukstynos pagrindinę mokyklą atvyko J.Basanavičiaus gimnazistai ir jų mokytojai. Gimnazistai, nešini savo gamybos Seniu Besmegeniu, pakvietė mokyklos bendruomenės narius dalyvauti Šventupės Šypsenų slėnyje užgimusioje akcijoje. Dukstyniečiai mielai sutiko svečius iš gimnazijos, priėmė, džiaugėsi, dalinosi linkėjimais, nuoširdžiomis šypsenomis ir žadėjo pagloboti jų Senį Besmegenį.

Dukstynos pagrindinės mokyklos soc. pedagogė Asta Pažėrienė ir psichologė Indrė Gumbaragienė pagamino Dukstynos Besmegenį ir kartu su „Bičiuliais“ aplankė Ukmergės  „Ryto“ specialiosios mokyklos ir Senamiesčio pagrindinės mokyklos bendruomenes.  J.Basanavičiaus Besmegenis šypsosi „Ryto“ specialiosios mokyklos kolektyvui, o Dukstynos pagamintas Besmegenis, kartu su smagiais palinkėjimais ir nuoširdžiomis šypsenomis, pradeda savo akcijos kelionę Senamiesčio pagrindinėje mokykloje.

 Dukstynos pagrindinės mokyklos kolektyvas tikisi ir linki, kad Senių Besmegenių  akcijos grandinė, nešanti žiemos šypsenų bangą, kuo plačiau išsišakotų ir nenutrūktų.

Indrė Gumbaragienė

Asta Pažėrienė

Šventes pasitikime dovanodami vieni kitiems knygas!

         Ukmergės savivaldybės tarybos posėdyje dalyvavo  mūsų mokyklos bibliotekininkė  Violeta Markauskienė. Ji pasinaudojo piliečių tribūna:  pakvietė visus dalyvauti akcijoje „Knygų kalėdos“ ir padovanoti naujų knygų mokyklų bibliotekoms bei papasakojo apie projektą „Skaitau-rašau-kuriu“. Jo tikslas - kviesti rajono ir miesto mokinius ne tik skaityti knygas, bet ir kurti perskaitytų knygų skirtukus ir taip kartu siekti Ilgiausio knygų skirtuko Lietuvoje rekordo.

 

„Bičiuliai“ paminėjo tarptautinę tolerancijos dieną

Lapkričio 16 dieną daugelyje Lietuvos miestų ir miestelių buvo minima Tarptautinė tolerancijos diena. Dar 1995 m. UNESCO organizacija paskelbė lapkričio 16-ąją Tarptautine tolerancijos diena, kuri minima demokratiškose pasaulio valstybėse.

Bičiuliai atsakingai ruošėsi paminėti šią dieną. Dukstynos pagrindinėje mokykloje tolerancijos diena pradinių klasių mokiniams prasidėjo kartu su vyresniaisiais draugais aiškinantis tolerancijos sąvokos reikšmę ir žaidžiant žaidimą „Žmogaus didumas – širdelės gerumas“. Šio žaidimo metu mokiniai atskleidė draugystės svarbą, apibūdino ją gražias žodžiais. Vyresnieji draugai pas pradinukus atsinešė „draugystės maišelius“, kuriuose buvo: saga, moneta, akmuo, sąvaržėlė, paveikslėlis su besišypsančiu veideliu, vatos gumulėlis, gumos juostelė, raktų pakabukas, saldainis, pleistras. Kiekvienas šis daiktas iš „draugystės maišelio“ buvo lyginamas su draugyste. Vaikams buvo siūloma pasižiūrėti, kokie yra daiktai maišelyje, ištraukus akmenį klausiama, kas tai, koks yra akmuo, ką akmuo galėtų pasakyti apie draugystę, kokia ji? O apibendrinant sakoma, kad draugystė yra tokia pat tvirta, stipri, kaip akmuo. Tačiau akmuo yra kietas ir gali užgauti, sužeisti draugus. O draugą gali užgauti ne tik akmuo, bet ir žodis, nemalonus poelgis. Ištraukus pleistrą klausiama: kas tai, kam jis skirtas, ką jis galėtų pasakyti apie draugystę, kokia ji? Vaikų atsakymus apibendrinę bičiuliai sakė, kad pleistras klijuojamas, kai skauda, tad draugui reikia padėti, kai jam skauda, paguosti, užjausti, suteikti pagalbą. Draugai gali padėti užgydyti žaizdas, padėti bėdoje. Taip buvo aptarti visi daiktai iš „draugystės maišelio“. Mokiniai suprato, kad draugystė  – žmonių tarpusavio santykiai, kuriems būdinga bendra patirtis, panašios vertybės ir artimi tikslai. Draugai mielai būna kartu. Jie nesiekia vienas kitam pakenkti, neretai vardan draugo interesų apribodami ir savuosius. Jų polinkiai paprastai irgi būna gana artimi, ir jiems patinka užsiimti pačia įvairiausia bendra veikla. Draugai taip pat padeda vienas kitam, pradedant gero linkinčiu patarimu ir baigiant bendrai įveikiamais rimtais sunkumais.

Trečios ir ketvirtos pamokų metu prie jaunųjų draugų prisijungė bičiuliai iš Jono Basanavičiaus gimnazijos. Didelis būrys jaunimo rinkosi sporto salėje, kur psichologės Edita Usonienė ir Indrė Gumbaragienė kvietė apsijungti  bendrai veikai. Joms talkino Jono Basanavičiaus mokytoja Žydra Grigienė ir Dukstynos pagrindinės mokyklos soc. pedagogė Asta Pažėrienė.  Psichologės veiklą padėjo klausimu, ar mes visi esame lygūs, o gal, kai kurie yra labiau lygūs nei kiti? Šiame užsiėmime dalyviai patyrė, ką reiškia būti kažkuo kitu jų pačių visuomenėje. Mokiniai žaidė žaidimą „Ženk žingsnį į priekį“. Bičiuliams buvo išdalintos vaidmenų kortelės, paprašyta, kad jie jas persiskaitytų ir įsijaustų į savo vaidmenį. Kad mokiniams būtų lengviau įsijausti į vaidmenį, psichologės perskaitė keletą klausimų, buvo duota laiko apmąstyti ir susikurti paveikslą apie juos pačius ir jų gyvenimus. Po to mokiniai buvo išrikiuoti į eilę ir jiems buvo perskaitytos situacijos ir įvykių sąrašai. Kiekvieną kartą, kai dalyviai galėjo atsakyti „taip” į pateiktą teiginį, jie turėjo žengti žingsnį į priekį. Priešingu atveju, jie turėjo likti toje pačioje vietoje ir nejudėti. Pabaigoje kiekvienas mokinys turėjo atkreipti dėmesį į savo galutinę poziciją.  Po to, buvo duota jiems porą minučių, kad grįžtų į realybę iš savo vaidmens.  Aptariant rezultatus, mokinių klausta: kaip jautėsi žengdami žingsnį į priekį arba ne? Kada tie, kurie dažnai žengdavo į priekį, pradėjo pastebėti, kad kiti nejuda taip greitai, kaip jie? Ar kas nors jautė, kad buvo momentų, kai jų pagrindinės žmonių teisės buvo ignoruojamos? Ar mokiniai gali atspėti vienas kito vaidintus vaidmenis? Ar šis pratimas atspindi mūsų visuomenę, kuriuo nors aspektu? Kaip?

Po aptarimo buvo skaitoma pasaka apie netoleranciją ir kitokius žmones. Mokiniai buvo šios pasakos aktyvūs dalyviai ir atlikdami vaidmenis įsitikino, kad bendravimas dėl išlikimo ar savo pergalės prieš kitus, gali labai apsunkinti. Ar tikrai reikia „nurašyti“ tuos, kurie kažkuo skiriasi nuo visų? Pasakos pabaigoje visas šis vaidinimas buvo pavadintas absurdo spektakliu, beprasmybe.

Apibendrinus visą veiklą nutarėme, kad draugystė – tai nepaprastas, kupinas atradimų patyrimas.  Jis padeda mums augti, pažinti pasaulį, atskleisti save. Draugais tampama todėl, kad gera kartu leisti laiką, galima pasidalinti paslaptimis, patirtimi ir patarimais, įgyvendinti įvairiausius sumanymus ir nuveikti daugybę kitų be galo šaunių dalykų. Būnant tikru draugu, reikia mokėti būti pakančiam kitokiai pasaulėžiūrai, gyvenimo būdui, elgesiui ir papročiams.

Tolerancijos diena dar labiau suartino abiejų mokyklų mokinius ir paskatino tolimesniam bendravimui ir bendradarbiavimui.

Nuotraukos iš asmeninio Dukstynos pagrindinės mokyklos archyvo.

„Erasmus+“  darbuotojų mobilumo projektas

2016 m. pavasarį mokykla gavo žinią, kad patvirtinta mokyklos teikta, į mokytojų tobulinimąsi ir mokymąsi orientuota programa „Erasmus+“ darbuotojų mobilumo projektas. Šiame mobilumo projekte numatyti keli mokytojų komandų išvykimai. 

Pirmasis mokymųsi vizitas įvyko spalio 2-9  d.  Anglų klb. mokytoja Neringa Džiovalienė ir direktorės pavaduotoja ugdymui Edita Usonienė vyko į Portugalijoje įsikūrusį CREF  (Centro de Recursos Educativos e Formação) mokymų centrą, kur gilinosi į skaitmeninių priemonių naudojimo galimybes ugdymo procese.

Sesimbra – Atlanto vandenyno pakrantėje nusidriekęs Lisabonos rajonas – iš tiesų jauki, rami ir mokymuisi tinkama vieta. Mokyklos atstovėms  šiuose kursuose teko dirbti ir mokytis kartu su dalyviais iš Švedijos, Suomijos, Vokietijos, Latvijos, Lenkijos, Rumunijos, Graikijos  ir Turkijos.  Nors visų dalyvių patirtis buvo labai skirtinga – visi kursų metu sužinojo pakankamai daug: išmėgino naujus informacijos pateikimo, nagrinėjimo ir apklausos online būdus,  lankėsi mokyklose – ateities klasėse susipažino su naujausia skaitmenine technika, kabinetų įranga, stebėjo pamokas ir patys kūrė pamokų fragmentus. Dalį išmoktų ir perprastų online sistemų mokytojos jau spėjo panaudoti klasių valandėlių, seminarų su kolegomis metu. Akivaizdu, kad platesnis šių būdų pritaikymas  yra ribojamas dėl techninių galimybių. Kita vertus, net ir minimalus jų panaudojimas labai domina bei aktyvina mokinius.

Kursų koordinatorius, CREF vadovas Vitor Costa pasirūpino ne tik visais techniniais ir buitiniais klausimais, bet ir plačia kultūrine programa – dalyviams teko pasitelkti visą savo išmonę bei naujai įgytas žinias ir atlikti orientacinę užduotį senosios Lisabonos centre. Tokiu būdu visiems pavyko pamatyti, kaip šiame mieste puikiai dera senosios tradicijos ir šiuolaikinės tendencijos.

Šalis, visų čia apsilankiusių širdyse, išlieka neišdildomais Fado muzikos vakarais, įspūdingomis – uolų nusėtomis krantinėmis, siauriais, į kalnus kylančiais keliukais, ornamentuotais namų fasadais, kruopščiai, su meile ruošiamais jūrų gėrybių patiekalais, ir svetingu, neskubiu gyvenimo būdu.

Šiaurės šalių bibliotekų savaitė mokyklos  bibliotekoje

2016 m. lapkričio 14 d. – 2016 m. lapkričio 18 d.

Šiaurės šalių bibliotekų savaitė – tai renginys, kuriame sutartu laiku tūkstančiuose Šiaurės ir Baltijos šalių bibliotekų, mokyklų, ikimokyklinio ugdymo ir kitų kultūros ir švietimo įstaigų vyksta Šiaurės šalių literatūros skaitymai. Kasmet į šią iniciatyvą įsitraukia daugiau nei 2 000 institucijų iš viso Šiaurės ir Baltijos regiono, skaitymuose dalyvauja dešimtys tūkstančių vaikų ir suaugusiųjų vienuolikoje šalių ir autonominių sričių. Ši savaitė Šiaurės šalyse rengiama jau 20-ą, Baltijos šalyse – 19-ą, o mūsų mokyklos bibliotekoje jau 12-ą kartą. 

Šių metų Šiaurės šalių bibliotekų savaitės tema – „Ateitis“. Kartu su pradinių klasių mokiniais ir jų mokytojomis skaitėme norvegų rašytojo Stiano Hole knygą „Garmano vasara“ („Garmanns sommer“), kurią iš norvegų  kalbos išvertė Ieva Elenbergienė. Tai pasakojimas apie jaudinančią vieno gyvenimo etapo pabaigą ir mįslingą kito pradžią. Baigiasi paskutinė nerūpestinga šešiamečio berniuko Garmano vasara, rudenį jis pradės lankyti mokyklą. Žinoma, pokytis baugus, todėl  Garmanas mėgina išsiaiškinti, ar ir suaugusieji ko nors bijo, dėl ko nors nerimauja.

Šiaurės šalių bibliotekų savaitė mokyklos bibliotekoje, tai ne tik skaitymai, aptarimai, bet ir knygų, piešinių parodos. Tai nuoširdus bendravimas su draugu, tai buvimas kartu.

Psichologinė sveikata

Spalio 10 d. „Bičiuliai“ rinkosi į savo antrąjį susitikimą, kuris vyko J.Basanavičiaus gimnazijoje. Gimnazistai savo jaunuosius draugus pasitiko prie įėjimo ir nusivedė į bibliotekos skaityklą. Numatytas veiklas Dukstynos pagrindinės mokyklos psichologė Indrė Gumbaragienė pradėjo intriga. Ji į susitikimą atsinešė ir patalpoje išdėliojo supjaustytus greipfrutą, apelsiną ir citriną. Skaitykla akimirksniu prisipildė malonaus aromato.

Gimnazistai vadovaujami psichologės Editos Usoninės pakvietė pažaisti žaidimą su kamuoliuku. Pagavęs tau metamą kamuoliuką, turi pasakyti savo vardą, apibūdinti save ir savo jausmus.

Šis žaidimas buvo kaip taiklus įvadas į šios dienos temą Pasaulinei psichikos sveikatos dienai paminėti. Gimnazistės kalbėjo apie sveikatą kaip apie fizinę, psichinę ir socialinę gerovę, o ne tik ligos ar negalios nebuvimą. Jos akcentavo, kad būti sveikam yra šis tas daugiau, negu nesirgti, nekentėti skausmų, per anksti nemirti.

Įsiminėme, kad Psichikos sveikatą apibūdina trys aspektai:

  • Nėra akivaizdžių, ryškių psichikos sutrikimo požymių.

  • Žmogus turi jėgų atsargą, kuri padeda jam įveikti netikėtus stresus ir sunkumus.

  • Pusiausvyra tarp žmogaus ir jį supančio pasaulio, harmonija tarp žmogaus ir visuomenės.

Po paskaitos buvo išrinkti trys savanoriai, kurie bandė atpažinti ir išsklaidyti mitus apie priklausomybes ir sveikatą.

Po susitikimo teorinės dalies psichologės papasakojo, kaip žmonės gali padėti sau pasijusti geriau. Kasdieniai įvykiai įneša į dabartinio žmogaus gyvenimo kelią įvairių išgyvenimo „atspalvių“. Streso persekiojamiems žmonėms emocinė ramybė tampa nepasiekiama, nes juos valdo nepatogūs, nepageidaujami jausmai: žmogus darosi irzlus, piktas, greitai nuvargsta. Šie jausmai dažnai prasiveržia nežabotų emocijų gūsiais. Kaip padėti sau? Būrelio vedėjos papasakojo, kokias terapijas dažniausiai taiko psichologai. Vienas iš emocijų ir įtampos valdymo metodų yra aromoterapija. Taip buvo atskleista susitikimo pradžios intriga. Aromaterapija – gydomasis menas. Kvapai gydo kūną, protą ir sielą, pagerina nuotaiką ir malšina stresą. Įkvepiant mūsų smegenų neurodavikliai skatina biocheminių medžiagų, veikiančių emocijas, išsiskyrimą. O greipfruto, apelsino ir citrinos kvapas mažina nuovargį, depresiją, nerimą, nervingumą, suteikia energijos, laimės pojūtį, skatina protinę veiklą.

Mokiniams buvo suteikta informacija apie smėlio, muzikos, biblioterapiją, gyvūnų terapiją. Bičiuliai, išbandę dailės terapiją, išsiskirstė su savimi išsinešdami žinojimą ir mokėjimą, kaip nepasiduoti rudeniškai depresijai ir kaip atsispirti pagundai pasinerti į kasdienį stresą ar priklausomybes.   

„Bičiulių“ vadovės, psichologės Indrė Gumbaragienė ir Edita Usonienė

Vokiečių kalbos dienos

Spalio 19 – 20 dienomis Dukstynos pagrindinėje mokykloje vyko Vokiečių kalbos dienos. Mūsų renginiai vadinosi „Wir lernen Deutsch“.  Mokyklos erdvėse buvo eksponuojami 6 – 8 klasių mokinių parengti plakatai ir koliažai apie Vokietiją ir kelionėse reikalingiausius vokiškus žodžius bei stendinė medžiaga su vokiškais pasisveikinimais, mandagumo frazėmis.   Mokyklos bibliotekoje  vyko  vokiškų knygų ir vadovėlių paroda. 8a ir 8b klasių mokiniai pamokė savo bendraklasius, kurie nesimoko vokiečių kalbos, pasisveikinti ir atsisveikinti  vokiškai, o per integruotą muzikos ir vokiečių kalbos pamoką 8b išmoko  pasisveikinimo dainelę. Vokiečių kalbos dienų dalyviai gavo dovanėles, už kurias dėkojame projekto „Ö kaip vokiškai?“ organizatoriams.Vokiečių kalbos dienos

Spalio mėnesį pirmą kartą visoje Lietuvoje  vyks vokiečių kalbos dienos „Ö kaip vokiškai?“. Pagrindiniai renginiai – spalio 20 dieną.

Vokiečių kalbos dienų tikslas – parodyti visuomenei vokiečių kalbos reikšmę ir naudą įvairiose srityse. Dukstynos mokykla yra neabejinga vokiečių kalbai, todėl mes  jungiamės prie Vokiečių kalbos dienų iniciatyvos. Mūsų mokykloje Vokiečių kalbos dienos vyks spalio 19 - 20 dienomis. Mokyklos erdvėse bus eksponuojami 6 – 8 klasių mokinių parengti plakatai ir koliažai apie Vokietiją ir kelionėse reikalingiausius vokiškus žodžius. Mokyklos bibliotekoje  vyks vokiškų knygų ir vadovėlių paroda. Mokyklos erdvėse bus paruošta stendinė medžiaga su vokiškais pasisveikinimais, mandagumo frazėmis. 8 klasių mokiniai pamokys savo bendraklasius, kurie nesimoko vokiečių kalbos, pasisveikinti ir atsisveikinti vokiškai. Wir lernen Deutsch (Mes mokomės vokiečių). Pasimokykim kartu!

Vokiečių kalbos dienų iniciatoriai:  Vokietijos Federacinės Respublikos ambasada Lietuvoje, Goethe`s institutas, Centrinė užsienio švietimo sistemos valdyba (ZfA), Vokietijos akademinių mainų tarnyba (DAAD) ir Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmai (AHK).