Jaunųjų tyrėjų ugdymas pradinėje mokykloje

Mokykloje prasidėjo integruotų projektų įgyvendinimas. Žinia, kad pradinukus pasiekė laboratorijos gamtamoksliams tyrimams atlikti, labai pradžiugino mažuosius mūsų mokinukus. 3b klasės mokiniai, jų mokytoja Diana Buklienė ir anglų kalbos mokytoja Aistė Kaušylienė atliko projekto "Jaunųjų tyrėjų ugdymas pradinėje mokykloje" pirmuosius bandymus. Tai buvo puiki proga išbandyti minėtos laboratorijos priemones. Mokinukai linksmai ir įdomiai praleido laiką atlikdami eksperimentus ir bandymus: "Kur dingo kiaušinio lukštas?", "Pripūsk balioną be rankų", "Spalvų maišymas", "Piešimas ant pieno". Kūrė burbulų pasaką. Ir bandė apie tai papasakoti anglų kalba. Pabaigoje jų laukė skani refleksija.

Mirioramos teatras. Istorijas kuriame kartu

Miriorama? Kas tai, Dukstynos 4c klasės pradinukai su mokytoja Vilma Rabazauskiene sužinojo Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje. Ten Katino Murklio teatras surengė edukacinę programą „Mirioramos teatras. Istorijas kuriame kartu.“

Katino Murklio teatro režisierė Natalija Kovarskienė, bibliotekininkėms patarus, pasirinko ir pristatė Metų knygos rinkimuose dalyvaujančią Mariaus Marcinkevičiaus knygą „Draugystė ant straublio galo“. O dailės mokytoja Irutė Kiseliova, ištiesusi popieriaus ritinį ant didžiulio stalo pakvietė vaikus iliustruoti šią knygą. Pasiskirstę poromis ir gavę knygos ištrauką, pradžioje nedrąsiai, o vėliau įsijautę ketvirtokai aplikavo knygos herojus, kūrė scenas, užrašė jų dialogus. Baigtas kūrybinis darbas buvo demonstruojamas mirioramoje - stebuklingoje medinėje dėžėje. Tai, kas buvo tik piešiniai, dabar įgavo gyvybės. Režisierė Natalija buvo apgalvojusi viską, ko tik reikia tikram spektakliui. Buvo čia ir scenos darbininkai, juk kiekvienam norėjosi pasukti savo „filmą“, buvo ir kompozitorius, kuris čia pat gyvai improvizavo, dailininkai, aktoriai...

Miriorama vaikams tapo smagiu atradimu.

KODĖL JAUNIMAS RŪKO?-TABAKAS UŽ AR PRIEŠ

Paskaitą 10 kl. mokiniams skaitė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė VIDA TALUTIENĖ. Mokiniai sukūrė plakatą "NERŪKYK". Jame išsakė savo mintis apie rūkimą.

Įdomi klasės valandėlė, kurią pravedė sveikatos priežiūros specialistė VIDA TALUTIENĖ 6c klasėje.

Informatika pradiniame ugdyme

Šiais mokslo metais Dukstynos pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytojų komanda  su savo mokiniais prisijungė prie Ugdymo plėtotės centro vykdomo projekto „Bendrojo ugdymo turinio ir organizavimo modelių sukūrimas ir išbandymas bendrajame ugdyme“. Jo tikslas — bendradarbiaujant su  ekspertų, mokslininkų ir praktikų grupe išbandyti ir kurti integruotą informatikos turinį.

Paskatinti projekto vadovų, mūsų mokyklos 1c, 2b, 3b ir 4c klasių mokiniai kartu su mokytojomis Žydra Grybiene, Danute Atkočiūniene, Diana Bukliene ir Vilma Rabazauskiene spalio 6 - 21 d. dalyvavo iniciatyvoje „ES programavimo savaitė“ (EU Code Week).  Jos metu buvo organizuojami pažintiniai ir praktiniai užsiėmimai, siekiant populiarinti programavimą pradiniame ugdyme.

Mokiniai žaismingai susipažino su programavimo ir algoritmavimo pradmenimis, pasitelkdami skaitmeninius išteklius kūrė kvietimą, piešė, tobulino skaičiavimo įgūdžius. Mokiniai mokėsi spręsti problemas, mąstyti kritiškai, pajuto pažinimo džiaugsmą.

4c kl. mokytoja metodininkė Vilma Rabazauskienė

Sportuodami augame sveiki

Fizinis aktyvumas ir sportas vaikams ypač svarbus. Tai - sveikatinimo priemonė, svarbus įrankis ugdyti žmogaus vertybes, formuoti charakterį ir pasitikėjimą savimi.

Spalio 22 – 26 dienomis Lietuvos pradinukai ir jų pedagogai dalyvavo projekte ,,Olimpinė savaitė“.  Projekto tikslas - bendradarbiaujant su pedagogais, padėti mokiniams atrasti sveiką gyvenseną ir fizinį aktyvumą, kaip įtraukią, linksmą ir naudingą veiklą.

Į šį projektą sėkmingai įsijungė ir mūsų mokyklos 1a, 1c ir 2 b klasės pradinukai su mokytojomis Jolanta Ryliškiene, Žydra Grybiene bei Danute Atkočiūniene.

Visą savaitę vaikai augino superherojams galias: skaičiavo nueitus žingsnius, išgerto vandens puodelius, šypsenas, pasakytus „ačiū“, ištiestas pagalbos rankas, ryto pasisveikinimus, aktyviai sportavo, žaidė, mankštinosi, kalbėjosi apie fizinio aktyvumo naudą, sveiką mitybą, pagarbą sau ir kitiems, draugystę ir tobulėjimą visus mokslo metus.

Savaitė buvo linksma, įdomi, aktyvi, naudinga tiek mokiniams, tiek pedagogėms.

Projekto organizatoriai: Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas.

Informacija  pasidalino pradinių klasių mokytoja Jolanta Ryliškienė

Vokiečių kalbos dienos „Ö kaip vokiškai?“

Spalio 22-26 dienomis Dukstynos pagrindinėje mokykloje vyko Vokiečių kalbos dienos „Ö kaip vokiškai“. 7 klasių mokiniai dalyvavo viktorinoje „Sprichst du Deutsch?“. Mokyklos erdvėse buvo eksponuojami gražiausi vokiški žodžiai, kuriuos išrinko ir užrašė 8–10 klasių mokiniai. 9 klasės mokinė Darija Griškevičiūtė sužinojo ir nurodė kokie vokiški žodžiai labiausiai patinka jos Vokietijoje gyvenantiems draugams.

Vokiečių kalbos dienų dalyviai gavo dovanėles, už kurias dėkojame projekto „Ö kaip vokiškai?“ iniciatoriams ir rėmėjams.

Vokiečių kalbos mokytoja metodininkė Edita Augustinienė

Pasaulinė regėjimo diena

 

Spalio 22 d. mokyklos slaugytoja Vida Talutienė 5b klasės mokiniams pravedė klasės valandėlę, skirtą pasaulinei regėjimo dienai. Vaikai sužinojo apie priežastis, kodėl silpsta regėjimas, susipažino su įvairiais regėjimo sutrikimais, mokėsi pratimų, kaip treniruoti akies raumenį ir atsipalaiduoti. Slaugytoja papasakojo apie maisto produktus, kurie gerina ir stiprina regėjimą.

Mokytojų diena

Mokytojų diena – tai pirmasis šventiškas stabtelėjimas beįsisukančių mokslo metų verpete...
Mokytojų diena – tai diena, leidžianti pajusti savo darbo prasmę...
Mokytojų diena – tai tradicijos...
Mokytojų diena – tai šilti sveikinimai, mokinių apkabinimai...
Mokytojų diena – kai supranti, kad mokykla ta vieta, kur esi laimingas...
Dėkojame visiems, prisidėjusiems prie Mokytojų dienos paminėjimo!

Rudenėlio šventė

Nenuostabu, kad ruduo, savo kailyje netilpęs, spalvomis plyšaudamas, įsiveržė ir į mūsų mokyklą. Visą dieną kartu su juo pradinukai šoko, dainas apie rudenį dainavo, linksmas užduotis grupėse atliko. Ketvirtokai, supratę daržovių ir vaisių naudą, iš jų salotas, desertus gamino ir draugus vaišino. Mažiausieji tėvelių padedami, o vyresni jau savo jėgomis, prigamino, pririnko glėbius gėrybių ir pakvietė visus į parodą.

Pasisvečiavęs, dainų prisiklausęs dėdė Rudenėlis liko sužavėtas, dar ryškiau spalvomis apsipylė ir žadėjo pas Dukstynos pradinukus ateiti ir kitąmet.

Mokytoja metodininkė Vilma Rabazauskienė

Kiek ir kokių kalbų mokame?

Europos kalbų dieną rugsėjo 26 d.  senojo žemyno valstybėse organizuojami įvairūs renginiai, siekiant paskatinti kalbų mokymosi įvairovę, išugdyti pagarbą visoms Europos bei regionų ir tautinių mažumų kalboms.

Prie šios dienos renginių, kurių tikslas buvo atkreipti mokinių dėmesį į kalbų mokymosi svarbą,  prisijungė ir mūsų mokykla.  2-10 klasių mokiniai dalyvavo įvairiose veiklose. Jaunesnių klasių moksleiviai gamino rankeles ir rašė jose jiems žinomus angliškus žodžius, kiti  gamino Europos šalių vėliavas ir dalinosi informacija apie įvairias šalis. Mokiniai kalbėjo apie būtinybę mokytis užsienio kalbų . O vyresniųjų klasių moksleiviai atliko užduotis, parengtas pagal "Kahoot" programą.  Aštuntokai ,kaip ir kasmet, sulaukė svečių iš Ukmergės J. Basanavičiaus gimnazijos. Gimnazistai jiems vedė galvosūkių pamoką.

Anglų k. mokytojos L. Dūdienė, L. Misiūnienė

DIENA BE AUTOMOBILIO!

Baigėsi Europos judumo savaitė. Ja siekta atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai, skatinti Europos miestus ir savivaldybes diegti ir populiarinti aplinkai draugiškas transporto priemones, o gyventojus – automobilį keisti dviračiu, ėjimu pėsčiomis, viešuoju transportu ar kitokiu „žalesniu“ susisiekimo būdu. (LR  Aplinkos ministerijos informacija)

Mokyklos  bendruomenė jau antrą dešimtmetį yra aktyvi šios savaitės dalyvė. Praėjusiais metais vyko Judriausios ugdymo įstaigos Ukmergėje konkursas ir mes tapome jo nugalėtojais. Mums suteiktas „Judriausios 2017 metų įstaigos“ titulas.

Įvairių renginių netruko ir šiemet: rašėme rašinėlius apie jo „DIDENYBĘ DVIRATĮ“, kūrėme jo ateities įvaizdį piešdami kreidelėmis ant grindinio aplink mokyklą. Visą savaitę fotografavome, aprašėme, piešėme savo mėgstamiausias judėjimo ir transporto priemones. Nepamiršome aktyviai sportuoti. Lauke vyko fizinio aktyvumo pertraukos. O visus labiausiai nudžiugino transporto priemonių paradas!

Rugsėjo 1-oji – dar viena nauja pradžia!


      
Nuskambėjo Rugsėjo 1-osios skambutis. Rudenėjantys lapai vėl sukvietė moksleivius pradėti naujus 2018-2019 mokslo metus.

Nepakartojami įspūdžiai iš Lietuvos šimtmečio dainų šventės „Vardan tos...“

Mokyklos jaunių chorui ir jų vadovei muzikos mokytojai Vilmai Retienei dalyvavimas šioje šventėje – tai buvo neįkainojama patirtis, kuri leido pajusti vienybės jausmą, suprasti, kad visi esame svarbi savo šalies bei tautos dalis.

 

Vasara – tai atostogos!

Įkvėpti Vasarą su jos garsais ir spalvomis.

Atversti Vasarą lyg neskaitytą knygą...

 

Linkime atsikvėpti, pailsėti, pasidžiaugti atostogomis  –  kad rudenį sugrįžtumėte su dar daugiau jėgų ir optimizmo mokyti, mokytis, keistis! Šiltos ir įsimintinos vasaros!

Laukiame visų sugrįžtančių Rugsėjo 1-ąją!

Pasidžiaukime gražiausiomis baigiamųjų švenčių akimirkomis.

 

TRADICINĖ DĖKINGUMO ŠVENTĖ

 

Kiekvieną pavasarį mokykloje vyksta  tradicinė DĖKINGUMO šventė, kurios metu apdovanojami   mokslo pirmūnai, dėkojama jų tėveliams. Mokiniai, mokytojai, tėveliai jau penkioliktą kartą buvo pakviesti pabūti drauge ir pasidžiaugti tuo, kas šiais metais sekėsi geriausiai.

Netradicinė dailės ir technologijų pamoka

Gegužės mėnesį 4a klasės mokiniai per dailės ir technologijų pamoką turėjo galimybę susipažinti su muilo gamyba, savo rankomis pagaminti muilą iš muilo bazės. Pamoką vedė Igno mama Kristina Zinkevičienė. Ji paruošė  reikiamus ingredientus, papasakojo visą muilo gamybos eigą. Su džiaugsmu mokiniai kibo į labai malonų ir kūrybišką užsiėmimą. Pirmiausia ištirpdė muilo bazę karšto vandens vonelėje, tuomet įpylė eterinį aliejų, kuris ne tik skleidė malonų apelsinų kvapą, bet ir suteikė muilui gydomųjų savybių. Nepamiršo įberti į masę džiovintų augalų žiedų ir lapų, aguonų ar kavos. Viską gerai sumaišė, supilstė paruoštą muilą į kepimo formeles, paliko sustingti. Kai muilas sustingo, išėmė iš formelių, gražiai supakavo ir savo rankomis pagamintu muilu pradžiugino artimuosius.

Pradinių klasių mokytoja Jolanta Ryliškienė

Gamtamokslinėje konferencijoje Molėtuose

Balandžio 20 dieną Molėtuose vyko pradinių klasių mokinių gamtamokslinė konferencija “Domiuosi, tiriu, atrandu 2018!”. Savo tyrimus pristatė pradinių  klasių mokiniai iš Anykščių, Širvintų, Molėtų ir Ukmergės.

Konferencijoje su savo tyrimų rezultatais supažindino Dukstynos pagrindinės mokyklos ketvirtokai.  4c klasės mokinės Viktorija Filačiovaitė, Augustė Navickaitė, Gustautė Buklytė skaitė pranešimą “Ir mažuose atradimuose – didelė patirtis”. Mokines ruošė mokytoja Žydra Grybienė. Mergaitės pasidalino savo patirtimi apie sėklų dygimą, augalo maitinimosi  ypatumus.  Savo eksperimentų rezultatus pristatė taip pat ir 4b klasės mokiniai Ūla Aleksandravičiūtė, Kamilė Petrauskaitė, Vėjas Pranculevičius pranešime “Eksperimentai kiekvieną dieną”. Jų mokytoja Rita Gelūnienė.

Susipažinę su įdomių  tyrimų ir eksperimentų pristatymais, mokiniai daugiau sužinojo apie bičių gyvenimą, avių ir kitų augintinių priežiūrą, darbą darže, augalų dauginimąsi, gyvūnų prisitaikymą gyventi gamtoje, policininko-tyrėjo darbo ypatumus.

Pasipuošę mokslininkų kepurėmis, su padėkomis rankose, besidžiaugdami įgytomis žiniomis ir nauja patirtimi, grįžome į mokyklą.

Pradinių klasių mokytojos Rita Gelūnienė ir Žydra Grybienė

Sėkmė 50-jame jaunųjų filologų konkurse

Antano Smetonos gimnazijos ketvirtokė Guoda Taraškevičiūtė (mokyt. Zita Markauskienė), Jono Basanavičiaus gimnazijos trečiokas Edvinas Bražinskas (Violeta Puzarienė, Rima Jakštienė) ir penktokas Modestas Petraitis iš Dukstynos pagrindinės mokyklos (Elvyra Augustinavičienė) dalyvavo 50-ajame Lietuvos mokinių jaunųjų filologų konkurse Vilniuje.

Konkurso  atidarymo renginys vyko Lietuvos nacionalinėje bibliotekoje. Mokinių darbų aptarimai, pokalbiai su vertintojais prozos, poezijos, literatūros kritikos, publicistikos, tautosakos, kalbos ir vertimų sekcijose buvo organizuojami Vilniaus Simono Daukanto gimnazijoje.

Šiais metais į baigiamąjį renginį pakviesti 102 kūrėjai iš 35 Lietuvos miestų ir rajonų. Jų darbus vertino ir kartu su mokiniais aptarė Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto, Vilniaus universiteto mokslininkai.

50-asis Lietuvos mokinių jaunųjų filologų konkursas ukmergiškiams buvo sėkmingas – visi trys tapo laureatais. Mūsų mokyklos 5a kl. mokinys Modestas Petraitis (prozos sekcija) buvo apdovanotas III laipsnio diplomu ir bronzos medaliu.

Pagal UŽ inf. www.ukzinios.lt 2018 m. balandžio 13 d.

Gimtadienis, kurį švenčia viso pasaulio vaikai

Balandžio 2-oji – pasakų kūrėjo Hanso Christiano Anderseno gimimo diena, kuri visame pasaulyje minima ir kaip Tarptautinė vaikų knygos diena. Lietuvoje ši šventė pradėta rengti nuo 1993 metų. Jos metu apdovanojami labiausiai nusipelnę vaikų literatūros kūrėjai. Šį renginį organizuoja Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius bei Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamentas.

Šių metų šventė vyko balandžio 7 dieną Nacionaliniame Kauno dramos teatre. Čia iškilmingai įteiktos Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus premijos už geriausias bei reikšmingiausias metų vaikų ir paauglių knygas. Už geriausias knygas ekspertai apdovanojimus skyrė dešimtyje kategorijų. Prano Mašioto premija paskirta Jurgai Vilei ir Linai Itagaki už Geriausią metų vaikų ir paauglių knygą „Sibiro haiku“ (leidykla „Aukso žuvys“). Premija už geriausią negrožinę knygą skirta Selemonui Paltanavičiui už knygą „Gamtos metų ratas“ (leidykla „Nieko rimto“). Švietimo ir mokslo ministerijos Vaikų literatūros premija už kūrybą vaikams skirta rašytojai ir mokytojai Ilonai Ežerinytei, o už vaikų literatūros sklaidą – Panevėžio „Vyturio“ progimnazijos bibliotekai.

Gausiame svečių bei dalyvių būryje buvome ir mes – Dukstynos pagrindinės mokyklos trečiokai su mokytoja Vilma Rabazauskiene ir bibliotekininke Violeta Markauskiene. Į šį renginį mus pakvietė geros bičiulės – Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius narės, Ukmergės Vlado Šlaito viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus bibliotekininkės Jolanta Žvirblytė ir Rita Chmieliauskienė.

Po premijų  įteikimo, specialiai Tarptautinės vaikų knygos dienos proga, buvo parodytas Nacionalinio Kauno dramos teatro spektaklis – alegorinė Nobelio premijos laureato Maurice‘o Maeterlincko pasaka apie drąsą matyti tai, kas nematoma „Žydroji paukštė“ (režisierius Vaidotas Martinaitis).

Violeta Markauskienė mokyklos bibliotekininkė

Pradinukų sėkmė respublikiniame projekte "Lietuvos vaikai tikrai myli Lietuvą"

     Respublikinio projekto „Lietuvos vaikai tikrai myli Lietuvą“ rezultatai

Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo 100 – mečio proga mūsų mokyklos Tolerancijos centras inicijavo pilietinę akciją – respublikinį projektą „Lietuvos vaikai tikrai myli Lietuvą“.

Džiaugiamės, kad į mūsų kvietimą prisijungti prie projekto atsiliepė 12 Lietuvos ugdymo įstaigų iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių (Vilniaus Viršuliškių progimnazija, Kauno r. Lapių progimnazija, Šiaulių r. Bazilijonų MDC, Kupiškio Povilo Matulionio progimnazija, Ukmergės Užupio pagrindinė mokykla, Šalčininkų r. Jašiūnų Mykolo Balinskio gimnazija, Ukmergės vaikų lopšelis-darželis „Šilelis“, Ukmergės Dukstynos pagrindinė mokykla, Ukmergės Pašilės progimnazija, Telšių r. Nevarėnų pagrindinė mokykla, Kauno statybos ir paslaugų mokymo centras, Prienų „Revuonos“ pagrindinės mokyklos specialiojo ugdymo skyrius). Žinoma, projekto dalyviai esame ir mes – Vilniaus „Santaros“ gimnazija/progimnazija.

Minėtos ugdymo įstaigos atsiuntė po nuotrauką: vaikai nusifotografavo šalia savo mokyklos ar darželio sustoję širdies forma bei laikydami pasigamintas trispalves (Ko gera, teko paplušėti per dailės, technologijų ar kitas pamokas). Visos atsiųstos nuotraukos iš tiesų puikios. Vaikai ir jų mokytojai spinduliavo meilę Lietuvai, tačiau kompetentinga komisija turėjo išrinkti 3 itin meniškai, originaliai ir subtiliai (be patenkančių į kadrą pašalinių objektų) atliktas nuotraukas. (Tarp komisijos narių – profesionalus fotografas Alfredas Pliadis).

Projekto dalyviai bus apdovanoti padėkos raštais. Tad sveikiname nugalėtojus Ukmergės Užupio pagrindinę mokyklą – 1 vieta, Ukmergės Dukstynos pagrindinę mokyklą – 2 vieta, Vilniaus Viršuliškių progimnaziją – 3 vieta ir visus pilietinės akcijos dalyvius. Dėkojame visiems, prisidėjusiems prie projekto organizavimo. Pridedame skaidres su nuotraukomis ir linkime sėkmės!

Vilniaus "Santaros"gimnazijos/progimnazijos Tolerancijos centras