Vasaris – sveikatingumo mėnuo!

„Vasaris – sveikatingumo mėnuo“ metų pradžioje puiki galimybė išsirinkus fizinio aktyvumo būdą, pradėti sportuoti.

Dukstynos pagrindinėje mokykloje visuomenės sveikatos specialistė Vida Talutienė sporto salėje kalbėjo su antrų klasių mokiniais kas yra vasaris sveikatingumo mėnuo. Toliau antrų klasių mokiniai tarp savęs prasivedė varžybas. Didžiausias dėmesys buvo skiriamas mokinių fiziniam aktyvumui. Svarbu, kad vaikai suprastų ir nepamirštų, kad sveikata yra dovana, kurią reikia pasidovanoti sau pačiam.

Sveikatą stiprinantys renginiai padeda palaikyti žvalumą, energiją bei atsparumą ligoms. Labai svarbu į sveikatingumo ugdymo ir sąmoningumo gerinimo procesą bei fizinio aktyvumo skatinimo renginius įtraukti įvairias amžiaus grupes.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Vida Talutienė

DANTŲ PRIEŽIŪRA

Burnos ertmės sveikata daugiausiai priklauso nuo asmens burnos higienos įgūdžių viso gyvenimo metu nuo pat pirmojo dantuko kūdikystėje iki dantų priežiūros senatvėje. Jeigu nuo vaikystės mokysite savo vaikus teisingai prižiūrėti savo dantis, išugdysite jiems taisyklingus burnos priežiūros įgūdžius, tai jūsų vaikai galės ilgai džiaugtis sveikais dantimis, gražia šypsena, taisyklingu sąkandžiu. Todėl Dukstynos pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos specialistė Vida Talutienė dalinasi informacija kaip tinkamai prižiūrėti vaikų dantukus.

Visuomenės sveikatos specialistė Vida Talutienė

Erikas Liumparas vedė praktinį užsiėmimą

Ukmergės mokinių techninės kūrybos centro vadovas Erikas Liumparas vedė Erasmus+ projekto praktinį užsiėmimą.

Specialios įrangos dėka, svečiams iš Rumunijos padėjo pagaminti marškinėlius su asmeniškai sukurtu piešiniu.

Taip pat mokyklos mokytojai ir mokinių grupė susipažino su skaitmeninės plėvelių pjaustyklės veikimo principu (ploteriu) ir išmėgino termopreso veikimą, Įranga gauta pagal TŪM programą.

Erasmus + mokinių ir mokytojų mobilumo grupė

lankėsi mokykloje

Savaitė Dukstynos pagrindinėje mokykloje prasidėjo įspūdingai.

Mokykloje šurmuliavo Erasmus + darbo šešėliavimo (job shadowing) 2023-1-RO01-KA121-SCH-000129161 (2024-02/26-03/01) mokinių ir mokytojų mobilumo grupė iš Rumunijos Sato Mare regiono bei New Horizons Malta kvalifikacijos tobulinimo mokytojai.

Įspūdingas prisistatymas ir mokinių pasirodymas sužavėjo mūsų mokyklos bendruomenę. 

Susipažinome su jų švietimo sistema, aptarėme mokyklų tobulinimo klausimus, dalinomės gerąja patirtimi: mokytojai ir mokiniai aktyviai dalyvavo patirtinio ugdymo pamokose, eksperimentavo mokslų laboratorijoje, susipažino su Lietuvos istorija, sprendė uždavinius, mokėsi lietuvių kalbos pradmenų, animavo nupieštus 2D piešinius. 

Smagu, kad įtraukusis ugdymas ir tarptautinis bendradarbiavimas skatina puikias kūrybiškumo lavinimo idėjas.

Prokurorės Ingridos Gureckienės pamokos

Ukmergės Dukstynos pagrindinės mokyklos septintųjų klasių mokiniai dalyvavo Vilniaus apygardos prokurorės Ingridos Gureckienės vedamose pamokose.

Prokurorė mokiniams pasakojo apie prokuroro profesiją, prokuratūros veiklas ir misiją. Lektorė leido vaikams pasimatuoti prokuroro mantiją, parodė baudžiamąjį kodeksą, pasakojo apie atsakomybes, pavojus. Mokiniai žiūrėjo filmuką apie psichoaktyviąsias medžiagas.

Prokurorė yra mūsų kraštietė, turinti ilgametę darbo patirtį, dirbanti su nepilnamečių bylomis.

Kartu su savo kolegomis ji randa laiko ir edukuoja jaunus žmones, ugdo jų supratimą ir atsakomybę už savo pasirinkimus.

Paskutinis Smėlio ir pasakų terapijos užsiėmimas

Ką tik pasibaigė paskutinis Smėlio ir pasakų terapijos užsiėmimas. Ketvirtokai buvo įsitraukę ir užsimiršę, susidomėję ir sprendžiantys problemas. 

Tai buvo dvidešimtas susitikimas pagal TŪM projektą.

Dukstynos mokykla yra labai dėkinga Astai Liumparienei ir Ingai Kerbelytei-Orvydienei už galimybę patirti, ieškoti, atrasti, kurti. 

Nenuostabu, kad atsisveikindamas kiekvienas norėjo apsikabinti.

Lino Šlevo darbų paroda

Džiaugiamės ir didžiuojamės, jog mokykloje galime pasigrožėti mūsų mokinio tėvelio Lino Šlevo darbų paroda "Vaizdiniai iš pasąmonės". Dalis darbų atlikta pieštuku ant vatmano, kiti - sukamąja technika ant drobės.

Su darbais susipažinti galima Dukstynos mokyklos bibliotekoje.

Darbus eksponuoti autorių įkalbino dailės mokytoja Z. Dikienė ir bibliotekininkė V. Markauskienė. 

Mokytojų konferencija „EFEKT“ 2024

Įdomios ir įkvepiančios pranešėjų įžvalgos apie ateities kompetencijas, finansinę elgseną, motyvuojančią ir kūrybiškumą skatinančią aplinką. Supratome, kad einame teisinga kryptimi – finansinį raštingumą ugdome jau pradinėse klasėse.

Mokytojos Danutė Atkočiūnienė ir Rita Gelūnienė

Išvyka į Vilniaus knygų mugę

Vasario 22 d. 5b, 7c, 8a ir 8c klasių mokinių grupė kartu su lietuvių kalbos mokytojomis Genovaite Stukniene ir Milda Usavičiene lankėsi Vilniaus knygų mugėje.

Dvidešimt ketvirtą kartą vykstanti Vilniaus knygų mugė – didžiausia knygų mugė Baltijos šalyse, vienas ryškiausių kultūros renginių Lietuvoje. Šių metų mugės šūkis – Henriko Radausko eilėraščio eilutės: „Pasauliu netikiu, o pasaka tikiu“.

Mokinius, ypač tuos, kurie knygų mugėje lankėsi pirmą kartą, džiugino naujausių lietuvių ir užsienio rašytojų kūrinių gausa, įvairios kūrybinės veiklos, susitikimai su rašytojais, žinomais žmonėmis. Muzikos salėje mokiniai susitiko, diskutavo su muzikantais, atlikėjais, klausėsi jų atliekamų kūrinių.

Išvykos į Vilniaus knygų mugę įspūdžius ir mokiniams, ir mokytojoms primins skaitymo džiaugsmą teikiančios knygos ir nuotraukose užfiksuoti kadrai.

Projektas „Mokymas būti: mokytojo profesinio augimo ir gerovės stiprinimas socialinio bei emocinio ugdymo srityje“

2021-2023 m. Ukmergės Dukstynos mokyklos 15 pedagogų komanda sėkmingai atstovavo Lietuvai tarptautiniame projekte „Mokymas būti: mokytojo profesinio augimo ir gerovės stiprinimas socialinio bei emocinio ugdymo srityje“, kurį 2021-2023 m. vykdė Lietuvos vaikų ir jaunimo centras kartu su Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Kauno Vytauto Didžiojo universitetu bei Socialinio ir emocinio ugdymo institutu bendradarbiaudami su septynių ES šalių (Austrija, Ispanija, Italija, Latvija, Norvegija, Portugalija, Slovėnija) švietimo ekspertais. Projekto metu dukstyniečiai kartu su kolegomis sukūrė ir išbandė naują internetinę mokytojų profesinės gerovės ir mokyklų stiprinimo programą, paremtą visų dalyvaujančių šalių partnerių geriausia praktika bei metodais.

2024 m. vasario 12 d. mokyklos komanda dalyvavo baigiamojoje projekto konferencijoje.

Tarptautinė odontologų diena

Vasario 9-oji – Tarptautinė odontologų diena! Šią dieną pas Dukstynos mokyklos 1c klasės vaikus lankėsi tikra dantukų fėja. Gydytoja odontologė Beatričė priminė vaikams kaip svarbu valytis dantukus, padėjo išsiaiškinti, kodėl atsiranda dantų ėduonis, kaip jo išvengti, kokie maisto produktai dantims naudingi, o kokie žalingi.

Projektas „Tautiška giesmė“

Visą praeitą mėnesį visuomeninio ugdymo pamokose Dukstynos pagrindinės mokyklos 3c klasės mokiniai su savo mokytoja B. Mickuviene nagrinėjo temą „Lietuvos valstybingumo kelias“. Susipažino su protėvių - aisčių gyvenimu, garsiaisiais Lietuvos kunigaikščiais, jų kovomis už Lietuvos valstybę, apžvelgė krašto laisvės ir demokratijos kelią, daug sužinojo apie Lietuvai nusipelniusius ir ją garsinančius žmones. Pamokos vaikus labai domino, jų laukdavo, daug klausinėdavo ir diskutuodavo.

Artėjant Lietuvos valstybinėms šventėms – Vasario 16-ajai ir Kovo 11-ajai, V. Kalvelytė pasiūlė draugams iliustruoti mūsų himno – „Tautiškos giesmės“ posmus. Ši iniciatyva buvo entuziastingai priimta.

Teko prisiminti himno žodžius, aptarti jų reikšmę. Kelias pamokas vaikai kūrė piešinius, juos pristatė ir komentavo savo draugams. Po to darbais papuošė koridoriaus sieną. Jais dabar gali grožėtis visi, kurie jame apsilanko.

Trečiokai pastebėjo, kad šio darbo metu jie atliko ne tik dailės užduotis, bet kartojosi ir visuomeninio ugdymo, lietuvių kalbos, muzikos ir net matematikos žinias. Dirbo noriai, kūrybingai, nes visas idėjas ir sumanymus siūlė ir įgyvendino patys.

Spalvinga siena primena artėjančias šventes, skatina domėtis savo krašto istorija, didžiuotis, kad esame lietuviai.

Meninio skaitymo konkursas

Vasario 1d. Ukmergės Senamiesčio pagrindinėje mokykloje vyko Ukmergės rajono meninio skaitymo konkursas.

Konkurso tikslas – ugdyti mąstančią ir iškalbingą individualybę. Mokyklą atstovavo:

          5c kl. Tumas Lunevičius, J. Erlickas „Man patinka“

          6b kl. Timas Beliauskas, R. Černiauskas „Vaiduoklynė“

          6b kl. Adelė Pauliukonytė,  V. Bakas „Spintų drugelis“

          8b kl. Skaistė Meškuotytė, K. Binkis „Vėjavaikiškas vėjas“

 Mūsų Adelė grįžo su III vietos laimėjimu.

Sveikiname visus konkurso dalyvius, kurie dovanojo gražiausias emocijas ir gerą nuotaiką. Mokytojams dėkojame už mokinių skatinimą dalyvauti konkurse, lietuvių kalbos žodžio puoselėjimą. 

Pasyvaus gyvenimo būdo padariniai

Dukstynos pagrindinės mokyklos visuomenės sveikatos specialistė su 7c klasės mokiniais diskutavo apie šiuolaikiško gyvenimo būdo žalą – mažas  aktyvumas  kelias  į sunkias ligas.

 Per šimtus tūkstančių metų žmogaus kūnas prisitaikė būti fiziškai aktyvus, veikti tiek uždarose patalpose, tiek lauke.

 Tačiau su kiekvienais metais reikia vis mažiau fizinių pastangų – nemažai darbų galima atlikti kompiuterio pagalba, maistu pasirūpinti neišeinant iš namų.

Ilgainiui toks gyvenimo būdas iš patogaus virsta probleminiu – mažas aktyvumas iššaukia sveikatos sutrikimus.

Vis didesnės žmonių dalies gyvenimo būdą galima apibūdinti vienu žodžiu: sėdimas.

Sėdimą gyvenimo būdą vedantys žmonės dažnai skundžiasi: nuovargiu, nugaros skausmais, sąnarių sustingimu.

Tam tikra dalimi taip yra todėl, kad jie juda ne pakankamai, tikėtina netaisyklingai sėdi, o ir raumenys būna netinkamos būklės.

Visuomenės sveikatos specialistė Vida Talutienė

Susitikimas su dviračių klubo „VeloVilkmergė“ įkūrėju

Raimondu Kaseliu

Sausio 30 d. Dukstynos mokyklos penktų ir šeštų klasių mokiniai susitiko su Ukmergės dviračių klubo „VeloVilkmergė“ įkūrėju ir prezidentu Raimondu Kaseliu, kuris rugpjūčio 20-24 dienomis dalyvavo Prancūzijos klubo Audax Club Parisien (ACP) organizuotame ištvermingumo važiavime dviračiu Paryžius-Brestas-Paryžius.

O mes jums turime tris užduotis (atsakymus rašyti į mokyklos facebook puslapį: www.facebook.com). Pirmasis teisingai atsakęs, sulauks saldžios staigmenos. Į ją gali pretenduoti tik 5-6 mokiniai.

1. Dviratininkas kelyje praleido 68 val. iš jų 3 val. buvo skirtos poilsiui. Per visą tą laiką nuvažiavo 1225 km. Kiek parų ir kokiu greičiu važiavo dviratininkas?

2. Kada pirmą kartą buvo suorganizuotas pirmasis PBP?

3. Remiantis savo patirtimi pasidalinusio dviratininko žodžiais: kas svarbiausia tokiuose iššūkiuose?

Linkime sėkmės!

Paramedikai

Sausio 29 d. Dukstynos pagrindinėje mokykloje lankėsi Kauno Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro paramedikų komanda. 6b, 7a klasės mokiniams vyko pirmosios pagalbos edukacija. Mokiniai buvo supažindinti su pagrindiniais pirmosios medicinos pagalbos teikimo principais. Išmoko atpažinti sveikatai ir gyvybei pavojingas būkles. Edukacija buvo įdomi ir labai naudinga.

ADVENTUR  2024

Sausio 27d. Dukstynos pagrindinės mokyklos 6 mokiniai - dalyvavo ADVENTUR 2024. Konkursas vyko Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO. LGMA, skatindama jaunimą keliauti ir pažinti savo kraštą bei pasaulį, devintą kartą organizavo nacionalinį geografinių žinių konkursą „Pažink Lietuvą ir pasaulį“.

ADVENTUR paroda tapo gyva, interaktyvia geografijos pamoka, kurioje matomi neatrasti Lietuvos ir pasaulio kampeliai.

Smėlio ir pasakų terapija

Sausio 17d. Ukmergės Dukstynos pagrindinės mokyklos, 1b ir 3a klasės mokiniai dalyvavo TŪM programos užsiėmime Smėlio ir pasakų terapija. Jos metu mokiniai naudodamiesi nedidele plastikine dėžute, pilna smėlio, bei nedidelėmis žaislinėmis figūrėlėmis, sukūrė pasaulį, atspindintį jo vidinę būseną. 

Mokytojos Edita ir Justina džiaugiasi, kad užsiėmime mokiniai galėjo išreikšti save, patirti naujų patirčių, kurios:

  • drąsina vaiką, 

  • suteikia jam pasitikėjimo savimi,

  • gerina dėmesio koncentraciją,

  • stimuliuoja komunikacinius gebėjimus.

Išvyka į Kauną

Dukstynos pagrindinės mokyklos 5a, 5b klasės mokiniai vyko į Kauną. Aplankė Lietuvos banką, dalyvavo edukacijoje, buvo supažindinti su Lietuvos pinigais iki euro. Kauno zoologijos sode leidosi į naujas pažintis su įvairiais gyvūnais. Grožėjosi Kauno senamiesčiu. Penktokai ugdė: pažinimo, komunikavimo, kultūrinę kompetencijas.

Piešinių konkurso priešgaisrine tema laureatai

Gruodžio mėnesį vyko rajoninis vaikų ir moksleivių piešinių priešgaisrinės ir civilinės saugos tema konkursas.

Konkurso tikslas – skatinti domėjimąsi ugniagesio gelbėtojo profesija, formuoti saugios gyvensenos ir saugios aplinkos kūrimo įgūdžius, akcentuoti saugos žinių svarbą kasdieniniame gyvenime bei skatinti mokinių kūrybingumą.

Konkurse aktyviai dalyvavo Dukstynos pagrindinės mokyklos pradinukai. Laureatais tapo 2a klasės mokinės Medeina Dabužinskaitė, Goda Valentukonytė ir 2b klasės mokinys Gajus Peniak. Mokinius konkursui ruošė mokytojos Jolanta Ryliškienė ir Rita Gelūnienė.

Piešinių konkurso priešgaisrine tema laimėtojus ugniagesiai gelbėtojai apdovanojo padėkos diplomais ir atminimo dovanėlėmis.

Kauno Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre

Dukstynos pagrindinės mokyklos dešimtos klasės mokiniai lankėsi Kauno Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre. Mokiniai buvo supažinti, bei išbandė: siuvėjo, paramediko, kosmetiko, apsaugos darbuotojo, kirpėjo, masažuotojo, floristo, gyvūnų prižiūrėtojo, renginių techninio aptarnavimo profesijas.

Dešimtokams ši išvyka buvo labai naudinga, prasminga, bei įdomi.

Panevėžio STEAM

Sausio 16 dieną 8b ir 8c klasės mokiniai lankėsi Panevėžio regioniniame STEAM atviros prieigos centre Dirbtinio intelekto laboratorijoje, kur dalyvavo praktiniame užsiėmime tema „Pokalbių robotų kūrimas“. Dirbtinio intelekto laboratorijos metodininkas A.Kuprys papasakojo dirbtinio intelekto atsiradimo istoriją, supažindino mokinius su DI tipais, DI naudojimo būdais, aptarė kas yra pokalbių robotai, kokie jų privalumai. Pokalbių robotus mokiniai kūrė pagal aprašus ir naudodami „Scratch“ programą, t.y. rinkosi labiausiai jiems patikusį personažą, foną, formulavo konkretų tikslą ir problemą, kurią padėtų spręsti pokalbių robotai. Kurdami pokalbių robotus, mokiniai naudojo specializuotus pokalbių robotų kūrimo įrankius. Baigę darbą, mokiniai galėjo išbandyti vieni kitų sukurtus pokalbių robotus. Tai buvo smagi ir įdomi patirtis.

Pilietinė iniciatyva „Pergalės šviesa

8.00 val. mokyklos languose uždegėme vienybės, atminimo ir pergalės žvakutes. 6-10 kl. mokiniai klasėse kalbėjosi su mokytojais, žiūrėjo ir aptarė viešai transliuojamą istorijos pamoką.

Istorijos mokytoja V. Pulkauninkienė pakvietė penktokus  prie Sausio 13-osios atminimo stendo fojė.  Trumpai priminė įvykius,  vykusius tomis dienomis, kai vienybės ir laisvės siekio vedami Lietuvos piliečiai pasiekė istorinę pergalę. Tai buvo Tautos pergalė. Ir mes galime didžiuotis šia pergale, nes beginklė tauta atsilaikė prieš sovietinių okupantų ir vietinių kolaborantų agresiją.

Muzikos mokytoja V. Retienė, kartu su mokiniais dainavo dainą „Žemėj Lietuvos.

Po to penktokai skirstėsi į grupes ir atliko užduotis trijose erdvėse: šifravo partizanų slaptažodį, suradę paslėptas detales, dėliojo dėlionę ir iš tautinės juostelės padarę Lietuvos valstybės kontūrus, sužymėjo miestus iš kurių buvo kilę laisvės gynėjai.

Ši atminimo, pagarbos ir džiaugsmo pamoka suteikė galimybę didžiuotis Lietuvos praeitimi ir tikėti jos ateitimi. Tad nepamirškime to vieningumo, to tapatumo jausmo su savo valstybe, savo tauta, jos kultūra, kalba ir papročiais. 

TUC centro koordinatorė                                     V. Pulkauninkienė

Kalėdinė nykštukų pasaka

Gruodžio 21 dieną 3b klasės mokinius aplankė nykštukas iš „Švenčių laboratorijos“. Jis papasakojo apie savo nuotykius Kalėdų karalystėje. Pasakos klausytojai turėjo galimybę pasinerti į nykštukų aplankytą Laplandijos karalystę ir savarankiškai išmėginti įvairius eksperimentus naudojant skystą azotą ir ne tik. O šventės netikėtumu tapo ledų gamyba pagal slaptąjį receptą.

Buvo daug eksperimentų, geros nuotaikos ir puikių emocijų!

Konkursas

Dukstynos pagrindinės mokyklos 4c klasės mokinės Viktorija Vitkauskaitė, Gintė Stefanovičiūtė padedant klasės draugams, dalyvavo kūrybiniame konkurse „Tvari žiema su sveikatiada“. Dalyviams reikėjo sukurti šventinius papuošimus panaudojant antrines žaliavas (maisto produktus, jų pakuotes). Mokiniams pavyko sukurti nuostabią Kalėdų eglę, bei šventinę nuotaiką.

Kalėdinis paštas

HO HO HO!!! Šiandieną mokykloje jau apsilankė Kalėdų Senelis! Linkėdamas gražių švenčių ir gerų metų išdalino Kalėdinius sveikinimus, kuriuos Kalėdų Senelis rado Kalėdų pašto dėžutėje.

Šešėlių teatras

Gruodžio 22 d. Dukstynos pagrindinės mokyklos 5-6 klasių mokiniai Adventinio renginio metu persikėlė į paslaptingąjį šešėlių teatrą. Legendą apie 4-ąjį Karalių papasakojo Dukstynos Stasio Ylos ateitininkų kuopa. Renginį palydėjo mokyklos Direktorės Daivos Liumparienės nuoširdus Kalėdinis sveikinimo žodis ir saldi, linkėjimų kupina dovanėlė.

Padėkime „KLAJŪNUI”

Dustynos pagrindinės mokyklos 2b, 3c ir 3a klasės mokiniai kartu su mokytojomis ir mokyklos specialiste surengė Kalėdinę akciją: padėkime „KLAJŪNUI”. Mokiniai noriai su tėvelių pagalba rinko maistą ir žaislus „Klajūno“ augintiniams.

Visuomenės sveikatos specialistė Vida Talutienė

Globos namuose „Klajūnas“

7a klasės mokiniai lankėsi Ukmergės gyvūnų globos namuose „Klajūnas“. Rūpestinga ir geraširdė namų šeimininkė papasakojo įdomias gyvūnų gyvenimo istorijas, kurios kartais sujaudindavo iki ašarų. Džiaugiamės, kad galėjome pabūti su nuostabiais globotiniais ir nors truputį padovanoti jiems šilumos ir dėmesio.

Žiemos edukacijos Kraštotyros muziejuje

Šiemet, lapkričio 28 dieną ir gruodžio 19 dieną Dukstynos pagrindinės mokyklos 3c klasės mokiniai lankėsi net dviejose edukacijose.

Pirmojoje – „Senieji vaikų žaislai“ susipažino su žaislais, kuriais žaidė jų seneliai ir proseneliai. Sužinojo, kokie kūrybingi buvo vaikai ir jų tėveliai, seneliai, gamindami vaikams žaislus. Patys pasigamino ūžynę ir vilkelį, išmoko jais žaisti.

Antrojoje – „Atskleiskime šventinę dvasią“ prisiminė Kūčių ir Kalėdų tradicijas, papročius, būrėsi traukdami šiaudus, skaičiuodami pupeles, lašindami vašką. Naudodami gamtines medžiagas ir karštus klijus, sukūrė originalias šventines dekoracijas.

Edukacijos vaikams labai patiko. Jose daugiau sužinojo apie mūsų praeitį, tradicijas, parsinešė namo savo pasigamintus darbelius. 

Mokyklos mažuosius krepšininkus aplankė Kalėdų Senelis

Gruodžio 19 dieną Dukstynos mokyklos mažuosius krepšininkus aplankė Kalėdų Senelis su Snieguole. Vaikai buvo labai laimingi, žaidė įvairius žaidimus, šoko su Snieguole, turėjo atlikti įvairias greitas ir logines užduotėles.

Šventės sumanytoja - fizinio lavinimo mokytoja Rita Troškienė.

Jūrų skautai

Gruodžio 18 dieną Ukmergės ir Širvintų jūrų skautai, vadovaujami Jono Dragūno, aplankė Dukstynos pagrindinę mokyklą ir atnešė Betliejaus Taikos Ugnį.

Nuoširdžiai dėkojame už šį gražų taikos simbolį. Tegu ramybė ir gerumas auga mūsų ir mūsų draugų širdyse.

Mokyklos 2b klasė – specialaus prizo laimėtoja

respublikiniame LKD konkurse „Svajonių šuniukas“

2023 m. rudenį Lietuvos kinologų draugija pakvietė pradinių klasių mokinius dalyvauti konkurse „Svajonių šuniukas“. Šaunūs pradinukai LKD Mokymo centrui iš viso sukūrė ir nusiuntė 318 šuniukų, kuriuos pagamino iš gilių, aguonų kevalų, samanų, kaštonų, odos skiaučių, popieriaus,  modelino, vilnonių siūlų, akmenukų ir žėrinčių lempučių... Puikūs vaikų darbeliai vertinimo komisiją žavėjo išmone ir kruopščiai atliktu darbu.

Mokytojos Ritos paskatinti konkurse dalyvavo ir Ukmergės Dukstynos pagrindinės mokyklos  2b klasės mokiniai. 2b klasei konkurse atstovavo Martyno Gliaudelio drauge su tėveliais pagamintas šuniukas, kuriam konkurso vertinimo komisija paskyrė specialųjį prizą už „Kalėdų dvasią“. Už puikų darbelį klasė gavo dėžę dovanų – respublikinio konkurso taurę, knygą, atšvaitų ir saldainių.

Pradinių klasių mokytoja Rita Gelūnienė

Išvyka į muziejų

7b ir 7c klasės mokiniai kartu su mokytojomis Genovaite Stukniene ir Asta Pažėriene lankėsi Vilniaus Energetikos ir technikos muziejuje.

Interaktyviose muziejaus ekspozicijose, išsidėsčiusiose per kelis muziejaus aukštus mokiniai turėjo galimybę susipažinti su gamtos mokslais nesudėtingu, patraukliu ir visiems suprantamu būdu. Liesdami ir žaisdami jie išbandė Jokūbo kopėčias, Mėbijaus juostą, gravitacinę laidynę, Bernulio kamuolį ir daugelį kitų eksponatų. Pramonės ekspozicijoje pažino Vilniaus pramonę nuo pat miesto įkūrimo iki šių dienų. Susipažino su Vilniuje plėtotomis technologijomis, čia gamintais daiktais. Mokiniai pasisvečiavo XX a. Lietuvio naujakurio būste. Energetikos ekspozicijoje pamatė buvusią pirmąją Vilniaus miesto elektrinę su autentiškais įrenginiais – garo katilais, turbinomis, valdymo pultais ir pan.

7c klasės lankytojai norėdami sužinoti, kodėl nuspaudus jungiklį, namuose įsižiebia šviesa - dalyvavo muziejaus edukacinėje programoje „Kaip Tomui įsižiebė lemputė”. Programos metu aptarė elektros energijos naudą, nagrinėjo fizikinius jos veikimo principus ir, svarbiausia, kiekvienas pasijuto kaip Tomas Edisonas, nes turėjo galimybę sukonstruoti savo lemputę!

7b klasės mokiniai dalyvavo edukacinėje programoje „Išrandame bateriją”. Programos dalyviai susipažino su baterijos atsiradimo istorija, susipažino su Voltos elementu, nuo kurio prasidėjo svarbiausi žmonijos išradimai elektros energetikos ir chemijos srityse. Patys iš, atrodo, paprasčiausių daiktų (sūraus tirpalo, popieriaus, folijos ir monetų) pasigamino elektros elementą, generuojantį nedidelę elektros energiją, galinčią įžiebti šviesos diodą. Ir kiek buvo džiaugsmo, kai pagaminta baterija veikė - bandymo metu užsidegė lemputė.

Mokiniai aplankė sostinės žaliaskarę eglutę.

Pirmokų išvyka

Mes visi labai laukiame Kalėdų Senelio. Net ir tie, kurie sako, kad juo netiki. Visi su mielu noru „užsikrečiame“ Kalėdų dvasia-norime vienas kitą apkabinti, dalintis šiluma bei dovanomis. Dukstynos mokyklos pirmokai, panorėję susitikti su Kalėdų seneliu, net nenutuokė, kad Kalėdoms iškilo pavojus. Kauno valstybiniame lėlių teatre jie stebėjo spektaklį „Kalėdų Senelio pagrobimas“ ir iš visos širdies stengėsi Senelį išgelbėti. Laimei pirmokų buvo aštuoniasdešimt septyni, todėl jie nugalėję piktadarius linksmai šoko su Kalėdų Seneliu, išdykavo „CurioCity" – mieste smalsiems vaikams, grožėjosi šventiškai pasipuošusiu Kauno senamiesčiu.

Panevėžio STEAM

Gruodžio 7 d. Dukstynos pagrindinės mokyklos 10a klasės mokiniai lankėsi Panevėžio regioniniame STEAM centre. 

Biologijos ir chemijos laboratorijoje mokiniai atliko praktinę tiriamąją veiklą "Mielių lenktynės". Su tiriamosios veiklos eiga bei ką svarbu žinoti prieš pradedant darbą, mokinius supažindino chemijos ir biologijos laboratorijos vedėja Lina Janušauskienė. Veiklos tikslas buvo nustatyti, kokioje temperatūroje ir kokioje medžiagoje mielės dauginasi ir kvėpuoja geriausiai. Rezultate mokiniai pagal išskiriamo CO2 kiekį nustatė, kad prie +30 laipsnių temperatūros mielės dauginasi ir kvėpuoja intensyviausiai. Sužinojo, kad gliukozė yra tinkamiausia medžiaga mielių dauginimuisi.

Įtraukusis ugdymas per meną

Šių metų lapkričio 17-21 dienomis Dukstynos pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytoja Vilma Rabazauskienė ir anglų kalbos mokytoja Aistė Kaušylienė dalyvavo Erasmus+ mokymuose Maltoje „Įtraukusis ugdymas per meną“. Pedagogės susipažino su įtraukiojo ugdymo samprata Maltoje, atliko praktines užduotis įvairiomis taškavimo technikomis ir diskutavo apie meno vaidmenį įtraukiąjame ugdyme. Mokytojos lankėsi savanoriškais pagrindais veikiančioje mokyklėlėje pabėgėlių iš Sirijos vaikams, kur mokytojai po pamokų papildomai padeda šiems vaikams įveikti mokymosi bei emocinius sunkumus. Pedagogės turėjo galimybę aplankyti žymias vietas Maltoje, pristatyti Lietuvą, o namo parsivežė puikius įspūdžius. Maltiečiai iš tiesų svetingai priima skirtingus žmones, leidžia kiekvienam pasijusti svarbiu bei sėkmingu.

Arbatos diena

Arbata – kasdienis žmonijos gėrimas. Ji atgaivina karštą vasaros dieną, o šaltos žiemos dienomis – sušildo.
Gruodžio 15 d. 1b, 2b, 3a ir 4a kl. mokiniams minint Tarptautinę arbatos dieną, Sveikatos visuomenės centro specialistė Vida papasakojo apie vaistažolių arbatos vartojimą ir jos naudą organizmui. Vaikai sužinojo, kaip paruošti arbatą, kokie maistiniai priedai gali būti naudojami, ją ragavo.

Arbatos aromatas ir skonis nuteikė vaikus ramiam Kalėdų laukimui.

Ateities Inžinerijos 2023

Gruodžio 13 dieną Ukmergės Dustynos pagrindinės mokyklos mokinių komandos kartu su mokytojais Lilija Pakoniene, Žydrone Ramoškaite, Roma Šarkiene ir Zenonu Kavaliausku dalyvavo TŪM projekto Vilnius Tech renginio „Ateities Inžinerijos 2023 m.“ kūrybinėse dirbtuvėse, kur susitiko su „Ateities miesto: aplinkos apsaugos“, „Dirbtinio intelekto taikymo“, „Roboto prototipo kūrimo“, „Skaitmeninės gamybos“ konsultantais. Konsultantų padedami, mokiniai sprendė iškilusius klausimus, susipažino su projekto etapais, mokėsi rašyti projekto vykdymo planą, formuluoti problemas ir uždavinius, numatyti veiklas, praktiškai atliko užduotis bei aptarė tolimesnę projekto eigą.

Linkmenų fabrike mokiniai dalyvavo renginyje „Studentai atvirai“. Savo sėkmės istorija su mokiniais pasidalino Lietuvos humoristas, dainų tekstų autorius, televizijos laidų ir renginių vedėjas Justinas Jankevičius. Jo mintys privertė susimąstyti ne vieną ir skatina imtis savo idėjų įgyvendinimo.

Svečiuose pareigūnė Daiva Novikienė

Gruodžio 14 d. Ukmergės policijos komisariato Veiklos skyriaus bendruomenės pareigūnė Daiva Novikienė vedė paskaitą 7c klasės mokiniams. 

Policijos darbuotoja kartu su mokiniais aptarė nepilnamečių teisinę atsakomybę, susipažino su galiojančiais įstatymais, pagrindiniais teisėtvarkos pažeidimais ir atsakomybe už padarytas veikas. 

D. Novikienė daug dėmesio skyrė kvaišalų vartojimo prevencijai. 

7c kl. auklėtoja Asta Pažėrienė nuoširdžiai dėkoja Daivai Novikienei už informatyvią paskaitą ir auklėtiniams suteiktas vertingas žinias.

ŽIEMOS RIMTIS IR IŠDAIGOS

Dukstynos  pagrindinės mokyklos 5b klasės mokiniai su auklėtoja ir visuomenės sveikatos specialistė.

Adventinis susitikimas „Meto švento laukimas“

Gruodžio 6 dieną Dukstynos pagrindinės mokyklos 3b klasės mokiniai, Ukmergės kultūros centre, dalyvavo Adventinėje edukacijoje „Gintarinė laimės pasaga“. Kūrybinės edukacijos metu tyrinėjo laimės sąvoką, gintaro atsiradimo aplinkybes. Laimę nešančias pasagas gamino naudojant natūralų Baltijos gintarą. Grįžo kupini puikių įspūdžių ir rankose laikydami laimės pasagėles.

Edukacija Kraštotyros muziejuje

Ukmergės Dukstynos pagrindinės mokyklos 2b klasės mokiniai advento laikotarpį pradėjo išvyka į  Ukmergės Kraštotyros muziejų. Kalėdų laikotarpio edukacijoje „Atskleiskime šventinę dvasią“ antrokai daug sužinojo apie adventą,  Kūčių ir šv. Kalėdų papročius. Išbandė senuosius spėjimus ir burtus. Skaičiuodami pupas išsiaiškino ar turės draugų, traukdami šiaudą, liedami vašką spėjo, kokia laukia ateitis. Sužinojo, kad anksčiau kiekvienuose namuose kabėdavo sodai, o tik vėliau senoliai pradėjo puošti eglutes.

Mokiniai iš gamtinės medžiagos kūrė Kalėdines dekoracijas, kuriomis pasipuoš savo namų šventinį stalą.

Mokytoja Rita Gelūnienė

Ant laimės sparnų

Gruodžio 7 d. Dukstynos pagrindinės mokyklos 2a klasės mokiniai su mokytoja Jolanta dalyvavo edukacinių renginių ciklo „Adventiniai susitikimai“ renginyje „Ant laimės sparnų“. Kultūros centro foje vaikai kūrė laimės žvaigždes, o kūrybos paslapčių juos mokė kūrėja Milda Paukštė.

Panevėžio STEAM

Pagal TŪM programos veiklas, lapkričio 30 dieną Dukstynos mokyklos devintokai lankėsi Panevėžio regioniniame atviros prieigos STEAM centre Biologijos ir Chemijos bei Fizikos ir Inžinerijos laboratorijose.

Fizikos ir Inžinerijos laboratorijoje 10 mokinių grupelė atliko praktinį darbą "Labirintu per veidrodžių karalystę". Mokiniai veidrodžių pagalba turėjo sukurti tokį labirintą, kad jame gautų patį ilgiausią lazerio spindulio kelią.

TŪM programa

TŪM programa sukuria daug įdomių galimybių - edukacijos „Krentanti žvaigždė“ metu Dukstynos mokyklos mokiniai lektoriui uždavė savo sugalvotus klausimus, į kuriuos gavo išsamius atsakymus. Taip pat klausėsi lektoriaus įdomaus pasakojimo apie žvaigždes, planetas, juodąją skylę, kometas, visatą, sužinojo, kaip randasi pašvaistė, kada galima pamatyti meteoro lietų.

Zonines mergaičių 5×5 futbolo varžybos

Zonines mergaičių 5×5 futbolo varžybos vyko Ukmergėje, sporto centro stadione.  Mūsų rajoną atstovavo Dukstynos mergaičių komanda, kuri įveikė Kėdainių 9:0 ir Molėtų 8:0 komandas ir laimėjo šio etapo auksą. 

Kariškių susitikimas su aštuntokais

Gruodžio 21 dieną Dukstynos mokyklos aštuntokai susitiko su Krašto apsaugos savanorių pajėgų Ukmergės 805 pėstininkų kuopos kariais. Jie pristatė savo veiklą, pasakojo apie Lietuvos karių dalyvavimą tarptautinėse operacijose ir misijose Malyje, Centrinės Afrikos Respublikoje. Vaikai išgirdo , kad savanorių  pajėgos privalo būti pasirengusios ne tik drauge su kitais kariuomenės padaliniais reaguoti į grėsmę šalies suverenitetui, bet ir padėti civiliams, iškilus ekstremalioms situacijoms.

Mokiniams buvo smalsu pasimatuoti karišką šalmą, išbandyti šarvinės liemenės ir kuprinės svorį, susipažinti su ginklais, sužinoti jų galimybes.

Dar viena Sveikatiados lėkštė

Dukstynos pagrindinės mokyklos 4c klasės mokiniai su mokytoja Airūna Lapinskiene, prisijungė prie projekto Sveikatiados. Mokiniai turėjo iš sveikų maisto produktų  pagamintiSveikatiados lėkštę. Pradinukai noriai vykdė paskirtas organizatorių užduotis. Mokiniai turėjo galimybę išbandyti ir atrasti kitokį save.

Šiaurės šalių literatūros savaitė

Šiaurės šalių literatūros savaitė, rengiama kiekvienais metais lapkričio mėnesį - jau trečią dešimtmetį vykdomas kultūros projektas, kurio tikslas yra puoselėti garsinio skaitymo ir šiaurietišką pasakojimo tradiciją, propaguoti Šiaurės šalių literatūrą ir prisidėti prie skaitymo skatinimo.

Lapkričio 13 – 16 dienomis į Dukstynos pagrindinės mokyklos biblioteką rinkosi 2a, 2b, 2c, 3a, 4a, 4c ir 5b klasių mokiniai. Apžiūrėję Šiaurės šalių rašytojų kūrinių parodą, klausėsi skaitomos ištraukos iš Astridos Lindgren knygos „Emilis iš Lionebergos“. Mokiniai atidžiai klausėsi norėdami sužinoti, kaip Emilis parodys tikrą Kalėdų dvasią - vargšų džiaugsmui ir tėvų nevilčiai. Be to, bibliotekos lankytojų laukė įvairios užduotėlės: antrokai spalvino Emilį, jo žirgą, Idą, vyresnieji patys nupiešė Emilį, Kalėdas šiaurėje, sukonstravo malkinę, į kurią Emilį dažnai  uždarydavo jo tėvas…

Šiaurės šalių literatūros savaitė baigėsi. Liko įspūdžiai, žinios, Kalėdų laukimo jausmas, nenumaldomas noras patirti stebuklingą knygos galią.

Sveiko maisto diena

Dukstynos pagrindinėje mokykloje vyko renginys sveiko maisto dienai paminėti lapkričio 8. 2a 2c ir 3b klasės mokiniai sužinojo, kokių įdomių patiekalų galima pasigaminti iš citrinos, kriaušių, obuolių. Diskutavome apie sveiką mitybą ir pusryčius. Vaikai sužinojo naują vaisių salotų receptą, tinkantį pusryčiams. 2a 2c ir 3b klasės dalyvavo viktorinoje . Nugalėjo, žinoma, draugystė. Komandos gavo dovanų knygelių apie pirmąją pagalbą. Visi grįžę į klases graužė vaisius, apžiūrėjo plakatus. Dėkojame Visuomenės sveikatos specialistei Vidai Talutienei už įdomų renginį.

Nėra kitos planetos B

Spalio 8-13 dienomis trys Dukstynos pagrindinės mokyklos pedagogės - direktorės pavaduotoja ugdymui Leonora Lučanova, anglų kalbos mokytoja Laimutė Misiūnienė ir socialinė pedagogė Asta Pažėrienė dalyvavo mokymuose pagal Erasmus + programą 2023-1-LT-KA122-SCH-000131339 „Nėra kitos planetos B“ Portugalijoje (Porte). Pirmą vakarą pedagogės dalyvavo susipažinimo vakaronėje, kurios metu susipažino su kitais kursų dalyviais iš įvairių šalių: Lenkijos, Suomijos, Austrijos, Graikijos, Slovakijos, Vokietijos ir Vengrijos. Mokytojos pristatė savo mokyklą, savo šalį. Susipažino su kitų šalių kultūromis ir ugdymu. Vakaronės metu kursų dalyviai turėjo galimybę paragauti nacionalinių Portugalijos patiekalų.

Kursai buvo aktyvūs ir informatyvūs. Jų metu dalyvės sužinojo, kas yra tvarumas, aptarė tvarumo žingsnius. Dirbdamos grupėse, sudarė atsakingo išteklių vartojimo planą, išmoko apskaičiuoti savo paliekamus pėdsakus Žemėje.

Lankėsi Lipor atliekų perdirbimo įmonėje, stebėjo, kaip yra rūšiuojamos, perdirbamos ir panaudojamos atliekos Porto mieste ir jo apylinkėse. Savanoriavo įmonės parke - genėjo eukaliptus ir prisidėjo prie eukaliptų tvoros statybos.

Mokėsi, kaip žmonija galėtų sumažinti išteklių naudojimą, kalbėjo apie atliekų tvarkymo sistemą, aptarė rūšiavimo svarbą. Atliko praktinį darbą: kaip iš nenaudojamo daikto pasigaminti naują. Iš marškinėlių pasigamino rankines.

Kursų dalyvės kalbėjo apie jūrų, vandenynų užterštumą, grėsmę jūros gyvūnijai ir augmenijai. Susipažino su plastiko rūšimis. Atliko praktinį darbą: iš smėlio ir vandens atskyrė natūralias ir plastiko medžiagas. Žiūrėjo mokomuosius filmus apie gamtos tausojimą.

Kursų metu pedagogės suprato, kad labai svarbu į gamtosauginius projektus įtraukti savo mokyklos mokinius ir mokytojus.

Rugsėjo, spalio, lapkričio mėnesiais, Dukstynos pagrindinė mokykla dalyvavo projekte ,,Sveikatiada"- sveikai gyventi yra smagu! Šių mėnesių iššūkis buvo ,,Sveikatiados" lėkštė. Mokiniams reikėjo pagaminti iš sveiko maisto patiekalą, kuris atitiktų organizatorių nurodytus reikalavimus. Projekte dalyvavo 5c klasės mokinės, bei joms talkino technologijų mokytoja Daiva Jablonskienė. Penktokėms patiko šis projektas todėl, nes turėjo galimybę atrasti kažką naujo, išmokė bendradarbiauti tarpusavyje, pasisėmė kulinarinės patirties, fantazijos.

5c klasės mandalos

Jei širdelėj neramu,

Tu paimk daugiau spalvų.

Naują knygą aš tau duosiu, 

Mandalas joje spalvosi.

Tik splavų nepagailėk, 

Visą širdį ten išliek.

Mūsų CREDO – pripažink ir priimk

Nauji, pilni iššūkių 2023 metai paskatino ieškoti naujų galimybių tobulėjimui. Ukmergės Dukstynos pagrindinės mokyklos mokytojos Daiva Amankavičienė ir Svajūnė Golubeckė, siekdamos ugdyti veržlius, besimokančius mokinius ir kūrybiškai organizuoti įtraukųjį, personalizuotą mokymą, tobulino savo kompetencijas pagal Erasmus + programą 2023-1-LT-KA122-SCH-000131339 „Mūsų CREDO – pripažink ir priimk“ Ispanijoje (Palma de Maljorka). Tarptautinio mobilumo „Facing diversity: inclusive education stategies for students with fewer opportunities“ metu susipažinome su Maltos, Ispanijos ir Rumunijos švietimo sistemomis ir turėjome unikalią galimybę pasinerti į šių šalių kultūrą.

Gražiausias moliūgas

Dukstynos mokykloje vyko konkursas ,,Gražiausias moliūgas”.

Šiame Mokinių savivaldos renginyje dalyvavo net 7 moliūgai! Prireikė daug laiko ir ilgų dvejonių, kol pagaliau buvo išrinkti trys laureatai:

1 vieta - Saulės ir Liepos moliūgas ,,Vampyriukas”;

2 vieta - Emilijos moliūgas ,,Žiedas”;

3 vieta - Vaivos moliūgas ,,Katinukas”.

Sveikiname nugalėtojus ir dėkojame visiems dalyvavusiems!

Pilietiškumo ugdymas

Spalio 17-19 d. Ukmergės Dukstynos pagrindinėje mokykloje Žmogaus saugos mokytojas Paulius Šemeta pakvietė 9 kl. mokinius dalyvauti Lietuvos švietimo ir kultūros ministerijos organizuotame Pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kurse.

Tris dienas trunkančio kurso metu Vilniaus ir Ukmergės šauliai mokė išgyvenimo įgūdžių ekstremaliose situacijose: ką turėti namuose ir ką susidėti į kuprinę, kai reikia evakuotis, ką reiškia įvairūs civilinės saugos signalai, žygyje mokėmės kaip pasigaminti maisto gamtos sąlygomis, kaip susikurti laužą ir pasistatyti palapinę, kaip stabdyti kraujavimą, atlikti dirbtinį širdies masažą ar gaivinimo operacijas ir daugelio kitų gyvenime reikalingų įgūdžių. Nemažai įspūdžių paliko ir šaudymo iš pneumatinio ginklo užsiėmimas.  

Mokiniai, kurso metu, pasikartojo ir įtvirtino Žmogaus saugos pamokose įgytas žinias. Šios netradicinės pamokos devintokams suteikė daug teigiamų emocijų. Visiems dalyviams buvo įteikti Pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kurso baigimo pažymėjimai.

Planuojama, kad nuo 2024-2025 m. m. 3 dienų trukmės kursas bus privalomas ir organizuojamas kasmet.

Vokiečių kalbos dienos

2023 m. spalio 16-20 d. Dukstynos mokykloje vyko tradicinės Vokiečių kalbos dienos „Ö kaip vokiškai“. Mokiniai išsirinko ir užrašė gražiausias vokiškas frazes, kurios buvo eksponuojamos mokyklos erdvėse, dalyvavo viktorinoje „Sprichst du Deutsch?“, dainavo vokiškas dainas.

Kūno kultūros ir sporto diena

Pirmąjį spalio šeštadienį Lietuvoje švenčiama Kūno kultūros ir sporto diena.

Šią dieną Dukstynos pagrindinės mokyklos 6a klasės mokiniai, kartu su auklėtoja Daiva Amankavičiene  bei tėvais taip pat paminėjo šią dieną suorganizavę sporto varžybų turnyrą. Susiskirstę komandomis, susigalvoję komandų pavadinimus jie kartu atliko įvairias užduotis, skirtas ne tik fiziniam aktyvumui gerinti bet ir protinei veiklai suaktyvinti.

Laimėjo bendrystė ir visi buvo apdovanoti atminimo medaliais bei diplomais.

Dėkojame mokyklos direktorei Daivai Liumparienei, kuri pasirūpino jog mūsų šventė įvyktu po stogu ir puikioje sporto salėje.

Organizatorės Asta ir Diana, labai džiaugiasi, jog mūsų klasė ugdo savo bendrystę.

Dėkojame visiems dalyvavusiems. 

Spalio 10-oji – Pasaulinė psichikos sveikatos diena

Reiktų nepamiršti, kad nei vienas iš mūsų nėra apsaugotas nuo psichinės sveikatos problemų. Net ir diagnozavus tokius sveikatos sutrikimus reiktų nepamiršti, kad jie dažnai būna išgydomi. Svarbiausia yra laiku atkreipti dėmesį  į suprastėjusią būseną.
Būtina nepamiršti pastebėti ir džiaugtis mažais gyvenimo dalykais, draugais, šeima, darbu. Toks pozityvus požiūris ir nusiteikimas formuoja teigiamą požiūrį į gyvenimą bei pagerina jo kokybę!

Dukstynos  pagrindinės mokyklos  Visuomenės sveikatos specialistė  Vida Talutienė  5b klasės mokiniams skaitė paskaitą  „Kas yra psichinė sveikata“ .

Pasaulinė regėjimo diena

Kiekvienais metais spalio mėnesį daugelyje šalių yra minima Pasaulinė regėjimo diena. Šiais metais šią dieną minime spalio 10-ąją. Pasaulinės regėjimo dienos tikslas – didinti žmonių informuotumą apie regėjimo sutrikimus, skatinti rūpintis savo akimis, nes akys – tai mūsų jutimo organas, leidžiantis pažinti mus supantį pasaulį, grožėtis juo ir apsisaugoti nuo aplinkos pavojų.

Dukstynos pagrindinės mokyklos 2b klasės mokiniai taip pat prisijungė prie Pasaulinės regėjimo dienos. Nuo pat mažens būtina vaikus mokyti saugoti ir tausoti savo akis. Gyvename pažangių ir sparčiai plintančių technologijų amžiuje. Dėl televizorių, kompiuterių, išmaniųjų telefonų suaugusiesiems ir ypač vaikams padidėja akių krūvis ir jos greičiau pavargsta. Todėl tiek pedagogai, tiek tėveliai turėtų atkreipti dėmesį į tai, ar nėra kokių nors požymių rodančių, kad susilpnėjo ar nusilpo vaiko regėjimas, nes laiku pastebėti regėjimo sutrikimai dažniausiai yra sėkmingai išgydomi.

 Visuomenės sveikatos specialistė Vida Talutienė.  

Konkursas viktorina „Laisvės kovų ir kančių keliais“

2023-ieji paskelbti Tremtinių ir politinių kalinių metais, taip siekiama išsaugoti istorinę tautos atmintį, priminti kovas už laisvę, tremtinių išgyventus baisumus ir skausmą bei netektis.

Spalio 18 d. vyko rajoninis moksleivių konkursas 8-9 kl. mokiniams. Renginį organizavo Tremtinių sąjunga ir J. Basanavičiaus gimnazija.

I etape mokiniai vyko į Didžiosios kovos apygardos parką. J. Basanavičiaus gimnazijos psichologė Jolanta Čekauskaitė mokiniams pateikė daug įdomios informacijos apie Didžiosios kovos apygardos partizanų parką, monsinjoro A. Svarinsko gyvenimą ir veiklą. Mokiniai naudodamiesi parko žemėlapiu, turėjo surasti ir susirinkti informaciją apie penkis parko kryžius. II etape, kuris vyko Kraštotyros muziejuje, mokiniai prisistatė ir atliko testą, pagal duotas užduotis .

Suvedus rezultatus, mūsų mokyklos komanda „Viltis“ buvo lyderė. Visi renginio dalyviai buvo apdovanoti atminimo raštais, dovanomis ir kelione į Šilalę.

Tai buvo prasminga, naudinga ir reikalinga pamoka moksleiviams.

Moksleivius viktorinai ruošė ir lydėjo istorijos mokytoja V.Pulkauninkienė

Bitute pilkoji

Spalio 17 d. Dukstynos pagrindinės mokyklos, 3b klasės mokiniai vyko į Deltuvos kultūros centrą. Ten vykusioje edukacijoje „Bitute pilkoji“, susipažino su senosios bitininkystės tradicijomis, bičių gyvenimo, produktų, jų naudos ir pritaikymo ypatumais. Vaikai iš gryno bičių vaško, senoviniu būdu, liejo žvakes. Nulietas ir gražiai supakuotas žvakeles parsivežė namo.

Mokytojų dienos šventė

2023 m. Ukmergės rajono Mokytojų dienos šventės organizavimas buvo patikėtas mūsų mokyklai. Keli momentai iš pasiruošimo etapo ir įsimintinesnės pačios šventės amimirkos.

Mandalų spalvinimas

3a klasės mokiniai įsitikino, kad spalvinimo terapija - puikus būdas nusiraminti, atsipalaiduoti ir numalšinti stresą. Mokiniai kūrybiškai spalvindami suteikė mandaloms gyvybę ir išreiškė savo jausmus, išsivadavo nuo neigiamų emocijų.

Mokomės išvengti patyčių

3b klasės mokiniai etikos pamokoje diskutavo, kaip išvengti patyčių situacijų susidarymo mokykloje, kaip ugdyti empatijos jausmą ir pagarbą. Žinias įtvirtinti padėjo žaidimas ,,Mokomės išvengti patyčių ".

Vilnius tavo kuprinėje

Dukstynos pagrindinės mokyklos 2A klasės mokiniai su mokytoja Jolanta dalyvavo nuotolinėje edukacijoje „Vilnius tavo kuprinėje“. Šios edukacijos tikslas – interaktyviai supažindinti Lietuvos moksleivius su sostinės istorija.

Antrokai keliavo laiku per amžius nuo Vilniaus miesto įkūrimo XIV a. iki XXI a. Vaizduotės laiko mašina kėlėsi per skirtingus šimtmečius, o įdomiausios istorijos bei kūrybiškos veiklos atskleidė vaikams Vilniaus ir jį kūrusių žmonių istorijas.

Išvyka į Kernavę

Rugsėjo 27 dieną Dukstynos pagrindinės mokyklos, 3c klasės mokiniai išvyko į Kernavę.

Kernavės muziejuje vykusioje edukacijoje Kaip žmonės senovėje gyveno, susipažino su pirmųjų gyventojų Kernavės vietovėje buitimi, gyvenimo būdu, naudotais įrankiais. Sužinojo, kaip išsivirti sriubą odiniame puode, jo nesudeginant. Bandė nakties miegui patogiai įsitaisyti mažoje palapinėje. Suprato, kodėl  žmonės taip saugojo savo medžioklės įrankius ir ugnį.

 Labai sudomino ir muziejaus ekspozicija, kurioje matė ir senovinius radinius, ir monitorių ekranuose pristatomus įvairius gyvenvietės laikotarpius.

Apžiūrėję viduramžių miestelį, stebėjosi, kaip nedaug žmonės turėjo, kokia skurdi buvo jų buitis, suprato, kiek daug jie turėjo dirbti, kad išgyventų tame laikmetyje.

Grožėjosi neogotikine Kernavės bažnyčia ir jos šventorių puošiančiu Kernavės Kalvarijų mozaikiniu ciklu, kurį sukūrė ir bažnyčiai padovanojo dailininkė J. Grišiūtė.

Įlipo į visus piliakalnius, apžvelgė Pajautos slėnį, tolumoje tekančią Nerį, pasidžiaugė, kad Lietuvoje yra tokių išskirtinio grožio kampelių ir pareiškė norą vasarą, per mindaugines, apsilankyti Kernavėje vykstančiuose Gyvosios archeologijos dienų renginiuose.

 

Dukstynos pagrindinės mokyklos 2a klasės mokiniai naudojantis priemone „PARLONS DES EXPRESSIONS“  išreiškė savo jausmus ir emocijas.

7a klasės valandėlė

Rugsėjo 27d. 7a klasės mokiniams valandėlę vedė Nojaus Šereivos mama, Lina Šereivienė, dirbanti Lietuvos policijoje. Pareigūnė mokinimas įdomiai papasakojo apie saugumą internete, sukčiavimo prevenciją, narkotinių medžiagų poveikį. Pareigūnė papasakojo apie savo darbą, pateikė įdomių pamokančių pavyzdžių. Mokiniai suvokė, kad jų saugumas - jų pačių rankose. Informacija labai aktuali saugiam paauglių gyvenimui.

Judumo savaitė

Judumo savaitės metu Dukstynos pagrindinės mokykloje kasdien vyksta įvairios sportinės rungtys: vyresnieji azartiškai varžosi virvės traukimo rungtyje, o rugsėjo 21-osios rytą stadionas prisipildė vaikų šurmulio, muzikos, sportinio užsidegimo - taip rytine mankšta (pravedė buvęs mūsų mokyklos auklėtinis, o dabar jau treneris N. Verbickas)  prasidėjo 1-4 kl. sporto šventė. Klasės varžėsi estafetėse, baudų metimų rungtyse, kvadrato žaidime. Rotacijos planas sudaro galimybes sudalyvauti visose rungtyse ir patirti daug įspūdžių.

Šios dienos mokiniai kasmet labai laukia  - ji visada jiems patinka, nes palieka daug gerų emocijų, o per poilsio tarp rungčių pertrauką gali palaipioti ir pasilinksminti oro batute. Dalyviams buvo įteiktos padėkos ir prisiminimo dovanėlės – visos klasės gavo po puikų kamuolį. 

Geras elgesys mokykloje

 

3b klasės mokiniai naudojo projekto „Socialinio emocinio ugdymo sprendimai“ priemonę „Geras elgesys mokykloje“.  Žaisdami  kalbėjosi apie geras emocijas ir elgesį su mokytoja Danute.

Dukstynos pagrindinės mokyklos 2c klasės mokiniai žaidė sensorinius ir judriuosius žaidimus su interaktyviomis grindimis

Dukstynos pagrindinės mokyklos 7b klasės mokiniai dėliojo dėlionę

 THE HEART LE COEUR-EL CORAZON DAS HERZ-ILCUORE

Pirmokų futbolo pamokėlės

Dukstynos pagrindinės mokyklos vyko pirmokų futbolo pamokėlės. Vaikus aplankė ir aktyviai laiką praleisti pasiūlė futbolo akademijos treneris Paulius su kolega. Sportuojant labai šauniai jautėsi. Mažieji noriai įsitraukė į judrius ir įdomius žaidimus, gainiojo kamuolį.

Visuomenės specialistė Vida Talutenė

Ir vėl rugsėjis mūsų kieme

Sporto šventė

Tradicine tapusi ir visų 5-10 kl. mokinių pamėgta sporto šventė, kasmet organizuojama birželio 1-ąją, nepaliko abejingų ir šiais metais: buvo tikrų emocijų, gyvo azarto, atradimų, komandinio darbo fiesta.

Socialinio emocinio ugdymo sprendimai

4b klasės mokiniams labai patiko užsiėmimai su „Zometool“ konstruktoriumi. Konstruodami lavino erdvės suvokimą, ieškojo būdų, kaip erdvines kompozicijas paversti uždaromis, ne visiems iškart  ir pavyko. Mokiniai konstruodami kartu su draugais smagiai leido laiką, o mokytoja džiaugėsi kūrybingais mokinių darbais.

4c klasės mokiniai išbandė  lavinamąją priemonę erdvinių kompozicijų konstravimui ,,Zometool“.

Mokyklos pradinukai, tęsdami projektą ,,Socialinio emocinio ugdymo sprendimai“, išbandė naujas veiklas su gautomis priemonėmis.

Daug teigiamų emocijų sukėlė žaidimas ,,Pasiruošk, dėmesio, marš!”, kuris skatino aktyviai judėti, smagiai leisti laiką su klasės draugais.

Žaisdami žaidimą ,,Zometool“ kūrė geometrinius modelius, gilino mus supančio pasaulio grožio ir paslaptingumo suvokimą, atrado daug įdomių dalykų. Daug nuostabos suteikė sukurti įvairių formų muilo burbulai.